Share

تغییرات در دولت، نقطه ضعف است و افزایش تورم از موضوع‌های سرمقاله روزنامه‌های بامداد امروز ایران است.

 

«تغییرات در دولت، نقطه ضعف است»

سرمقاله امروز روزنامه آرمان با عنوان «جایگاه تغییر در مدیریت کشور» در مورد تغییرات پی‌درپی وزیران در دولت‌ محمود احمدی‌نژاد است.

در این سرمقاله آمده است: «بخش عمده مدیران زمان آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به خصوص در وزارت‌خانه‌های تخصصی در دوره اصلاحات یا تغییر نکردند و یا اینکه با جابجایی‌هایی به کار خود ادامه دادند. اما با روی کارآمدن دولت نهم نه تنها تمام مدیران اصلاح‌طلب حذف شدند بلکه تا پایان دولت نهم، نیمی از وزرا و معاونین رئیس‌جمهور هم تغییر کردند و فقط دو نفر از وزرایی که در ترمیم کابینه روی کار آمده بودند، در پست‌های خود در دولت دهم باقی ماندند و تنها وزیری که از ابتدای کابینه نهم در پست خود بود، چند روز پیش در حالی‌که در مأموریت خارج از کشور به سر می‌برد، برکنار شد.»

نویسنده این سرمقاله افزوده: «پس از برکناری آقای متکی از مسئولیت وزارت امور خارجه، روایت‌های مختلفی از چرایی و نحوه این تغییر توسط خود، معاون اول ریاست‌جمهوری و آقای مشایی به گوش مردم رسید. حتی آقای مشایی درباره خوب بودن و ضرورت تغییر اظهار نمود. اصولاً تغییر در روابط و مناسبات زندگی بشر فی نفسه نه خوب است و نه بد. بلکه اگر تغییر تبدیل به احسن شود، قطعاً خوب و انجامش لازم خواهد بود.»

در بخش دیگری از سرمقاله می‌خوانیم: «تغییر زمانی لازم است که تبدیل به احسن شود و یا حداقل وضعیت قبل حفظ گردد. لذا دولت باید درباره ضرورت تغییرات در برنامه‌ها و مدیران به افکار عمومی پاسخگو باشد و حداقل نمایندگان مجلس در زمان جایگزینی از تبدیل به احسن شدن مطمئن گردند.»

نویسنده سرمقاله آرمان ادامه داده است: «تغییرات در این سطح نه تنها نکته قوت نیست، بلکه یک نقطه ضعف محسوب می‌گردد، چرا که یک وزیر برای یک دوره چهار ساله انتخاب می‌شود و اصولاً در وضعیت کشور ما مدت کار مفید آن حداکثر سه سال است. علاوه بر آن تغییر یک مدیر چهار ساله نشانگر یک انتخاب همه جانبه‌نگر نمی‌تواند قلمداد شود و برای همین است که گفته می‌شود، کار دشوار مدیر، انتخاب بهترین گزینه از بین گزینه‌های مختلف است.»

متن کامل سرمقاله
 

افزایش تورم
سرمقاله امروز روزنامه دنیای اقتصاد با عنوان «اثر اصلاح قیمت‌ها بر تورم» در مورد پیامدهای افزایش قیمت‌ها بر میزان افزایش نرخ تورم در ایران است.

در این سرمقاله آمده است: «در نخستین تحلیل‌های رسمی از اثرات تورمی اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها توسط مقامات بانک مرکزی، معاون اقتصادی بانک مرکزی، اثر مستقیم افزایش ۱۰۰درصدی قیمت شش قلم کالا (بنزین، گاز، نفت سفید، نفت گاز، برق و آب) بر نرخ تورم را ۰/۳ درصد اعلام کرده است؛ یعنی با فرض تورم ۱۰ درصدی در حالت معمول، نرخ تورم تنها از ناحیه اثر مستقیم به ۱۰/۳ درصد افزایش خواهد یافت.»

این سرمقاله افزوده: «بر اساس گزارش شاخص بهای کالا و خدمات مصرفی در مناطق شهری ایران در شهریور ۱۳۸۹ که توسط بانک مرکزی منتشر شده است، شاخص قیمت کل در پایان شهریور ۸۹ بر اساس سال پایه ۸۳ برابر ۲۲۳/۲ و شاخص قیمت آب، برق، گاز و سایر سوخت‌ها برابر ۱۲۳ بوده است. به علاوه بر اساس اعلام معاون اقتصادی بانک مرکزی، وزن این کالاها در سبد خانوار برابر ۲/۷۱ درصد و در نتیجه وزن سایر کالاها برابر ۹۷/۲۹ درصد خواهد بود. بر این اساس، شاخص قیمت سایر کالاها در شهریور ۸۹ برابر ۲۲۶ واحد بوده است.»

در ادامه سرمقاله دنیای اقتصاد آمده است: «اکنون بر اساس این ارقام، اگر فرض نماییم قیمت این شش قلم کالا با افزایش ۱۰۰ درصدی مواجه شود، با توجه به وزن ۲/۷۱درصدی آن‌ها در سبد خانوار، شاخص کل قیمت در همان زمان از ۲۲۳/۲ به ۲۲۶/۵۴ واحد افزایش خواهد یافت. بنابراین اثر مستقیم افزایش ۱۰۰ درصدی قیمت این شش قلم کالا بر نرخ تورم حدودا برابر ۱/۵ درصد خواهد بود و این یعنی با فرض تورم ۱۰ درصدی در حالت معمول، نرخ تورم تنها از ناحیه اثر مستقیم به ۱۱/۵درصد افزایش خواهد یافت. بنابراین اثر مستقیم، افزایش قیمت این شش قلم کالا بر نرخ تورم به میزان ۰/۳درصد به وضوح از صحت برخوردار نیست. علاوه بر این، باید توجه نماییم که افزایش قیمت این شش قلم کالا بیش از ۱۰۰ درصد بوده است. افزایش قیمت بنزین ۳۰۰ درصد، گاز ۴۳۰درصد، نفت سفید ۵۰۰ درصد، نفت گاز ۸۰۰ درصد، برق به طور متوسط ۱۸۰ درصد و آب به طور متوسط ۲۰۰ درصد بوده است. با توجه به اهمیت وزنی این کالاها در سبد خانوار، شاخص قیمت این شش قلم کالا به طور متوسط با ۲۹۰ درصد افزایش مواجه شده است.»

سرمقاله افزوده است: «با این حساب با توجه به وزن ۲/۷۱ درصدی این کالاها در سبد مصرفی، شاخص کل قیمت از ۲۲۳/۲ به ۲۳۲/۸۷ واحد افزایش خواهد یافت که این امر به معنای ایجاد اثر مستقیم تورمی به اندازه ۴/۳ درصد خواهد بود. در واقع در روز آغاز اجرای طرح، شاخص قیمت مصرف‌کننده با افزایش ۴/۳ درصدی مواجه شده است و با فرض تورم ۱۰درصدی در حالت معمول، نرخ تورم تنها از ناحیه اثر مستقیم به ۱۴/۳ درصد افزایش خواهد یافت. البته باید تأکید نمود که این محاسبه اثر ناشی از افزایش قیمت سایر کالاها که از افزایش قیمت انرژی ناشی خواهد شد را در نظر نگرفته و صرفاً اثر مستقیم را برآورد نموده است.»

متن کامل سرمقاله

سایر مطبوعات:

سرمقاله امروز روزنامه ابتکار با عنوان «از آتاتورک لائیک تا اردوغان اسلام‌گرا»
 

سرمقاله امروز روزنامه مردم‌سالاری با عنوان «جوانان و فرآیند حرکت از زنده‌مانی به زندگانی»
 

سرمقاله امروز روزنامه رسالت با عنوان «جنبش اقتصادی»
 

 

 

Share