Share

یک روزنامه پاکستانی به نقل از مقامات محلی این کشور اعلام کرد که عبدالرئوف ریگی طی یک عملیات «کماندویی» از سوی نیروهای امنیتی پاکستانی در مرز مشترک با ایران دستگیر شده است اما روزنامه الشرق الوسط بازداشت وی را تکذیب کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه «پاک تریبیون»، عبدالرئوف ریگی در تاریخ ۲۱ دسامبر (سه‌شنبه ۳۰ آذر ۸۹) در حال تماس با الشرق الاوسط چاپ لندن بر روی رادار ظاهر شده است و پس از ۲۴ ساعت بازداشت شده است.

به نوشته پاک تریبیون «عبدالرئوف ریگی در حالی که با بی‌سیم خود از منطقه پناهگاهش در مرز پاکستان و ایران در بلوچستان با روزنامه‌ای مستقر در لندن تماس گرفت، به وسیله‌ نیروهای امنیتی پاکستان ردگیری و دستگیر شد.»

این روزنامه افزوده است: «عبدالرئوف ریگی احتمالاً به‌زودی و پس از بازجویی توسط آژانس‌های امنیتی پاکستان به مقامات ایران تحویل داده خواهد شد.»

همچنین تارنمای رسمی گروه جندالله، خبر بازداشت عبدالرئوف ریگی را تکذیب کرده و خبرگزاری‌های ایران را به «دروغ‌پردازی» متهم کرده است.

رسانه‌های ایران در حالی از عبدالرئوف ریگی به عنوان جانشین عبدالمالک ریگی نام برده‌اند که گروه جندالله پس از اعدام عبدالمالک ریگی، «محمدظاهر بلوچ» را به‌عنوان رهبر جدید خود معرفی کرد. عبدالمالک ریگی، رهبر پیشین گروه جندالله، خرداد ١٣٨٩ به اتهام «محاربه و فساد فی‌الارض» در زندان اوین اعدام شد.

گروه جندالله که یک گروه پیکارجو و ناراضی اهل سنت در شرق ایران است، می‌گوید که برای دفاع از حقوق اقلیت بلوچ مبارزه می‌کند.

وزارت خارجه آمریکا آبان ٨٩ با انتشار بیانیه‌ای، جندالله را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داد و اعلام کرد که «جندالله از روش‌های مختلفی مانند حمله انتخاری، کمین، آدم‌ربایی و ترور» در ایران استفاده کرده است.

جندالله در تازه‌ترین اقدام خود، روز ۲۴ آذرماه ۱۳۸۹ یک عملیات انتحاری در میدان فرمانداری چابهار را عملی کرد که در نتیجه آن ۳۹ نفر کشته‌ و ۸۶ نفر زخمی شدند. گروه جندالله طی اطلاعیه‌ای مسئولیت این عملیات تروریستی را به عهده گرفت.

دادگستری استان سیستان و بلوچستان چند روز پس از این عملیات انتحاری، اعلام کرد ۱۱ نفر از «وابستگان» و «هواداران» گروه جندالله به اتهام «افساد فی‌الارض و محاربه با خدا و رسول و مقابله با نظام» در محوطه زندان زاهدان اعدام شده‌اند.
 

Share