Share

اسفندیار رحیم‌مشایی گفت ما در ایران فرار مغزها نداریم. علی‌اکبر صالحی فرار مغزها را حقیقتی دانست که باید از آن «بهره‌برداری» کرد.

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، امروز نشست تخصصی اعلام دستاوردهای همایش بزرگ ایرانیان خارج از کشور با حضور چند مقام دولتی ایران برگزار شد.

در این نشست اسفندیار رحیم‌مشایی، رئیس دفتر محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری ایران در سخنانی گفت که رشد علمی ایران پس از انقلاب ۱۱ برابر شده است.

وی در ادامه افزود: «ما در ایران فرار مغزها نداریم بلکه مهاجرت داریم که این مهاجرت یک عادت دیرینه ایرانیان است.»
 

رئیس دفتر احمدی‌نژاد در مورد شورای عالی ایرانیان گفت: «بعضی‌ها فکر می‌کنند شورای عالی ایرانیان برای این تشکیل شده است که ایرانیان خارج از کشور را برگرداند در حالی که اصلأ این‌طور نیست.»
 

وی ایرانیان خارج از کشور را «برترین قوم مهاجر در دنیا» نامید و مخالفان جمهوری اسلامی در خارج از ایران را «عده‌ای اندک» نامید.
 

رحیم‌مشایی راه رسیدن به بالاترین مدارج علمی دنیا را «مهاجرت» دانست و گفت دولت باید این «فرصت» را فراهم آورد.
 

در همین حال علی‌اکبر صالحی، سرپرست جدید وزارت امور خارجه ایران در سخنان خود در همین نشست، فرار مغزها را «یک حقیقت» عنوان کرد و افزود: «اگر این مسأله را به‌عنوان یک حقیقت بپنداریم، بحث این خواهد بود که چگونه باید این سرمایه را به بهره‌مندی از این مغزها تبدیل کنیم.»

صالحی گفت: «باید این فرار مغزها را به گونه‌ای مدیریت و نگاه کرد تا با ایجاد شرایطی حداکثر بهره‌مندی را از ایرانیان خارج از کشور انجام دهیم.»
 

وی ایران را «کشوری آزاد» و مسأله مهاجرت را «امر ارادی» خواند که «نمی‌توان مقابل آن را گرفت.»
 

علی‌اکبر صالحی مسائل اجتماعی، سیاسی و فرهنگی را عامل مهاجرت دانست و گفت «اساس مهاجرت یک امر سلبی نیست.»
 

صالحی با بیان این‌که «در سال‌های اخیر پیشرفت‌های علمی در ایران صورت گرفته است» در عین حال افزود: «اگر بگوییم امکانات و شرایط تحصیلاتی آمریکا را در ایران داریم ، قطعأ به گزاف و غلو سخن گفته‌ایم.»
 

سرپرست وزارت امور خارجه اعلام کرد که «برخی اساتید را نباید به کشور بازگردانیم» و سپس از طرحی سخن گفت که بر اساس آن «اساتیدی که در دانشگاه‌های خارجی مشغول به تدریس هستند طی ضوابطی سالیانه یک ماه الی دو ماه به کشور آمده و در داخل از آن‌ها استفاده کنیم.»
 

صالحی گفت: «می‌توانیم شیوه‌هایی را برای آن‌ها اتخاذ کنیم و یا پیشنهاداتی را مقابل آن‌ها بگذاریم تا اتصال آن‌ها به کشور بیشتر شود که در این صورت ما برنده هستیم.»
 

وی در مورد هنرمندان خارج از کشور نیز گفت: «اگر بتوانیم شیوه‌هایی را بیندیشیم که طبقه هنرمند خارج از کشور را به صورت مطلوب و عقلانی مدیریت کنیم رسمأ در این زمینه می‌توانیم بهره‌های بسیاری ببریم.»
 

کامران دانشجو، وزیر علوم ایران در آبان‌ماه گذشته فرار مغزها از این کشور را رد کرده و آن را تنها «جنجال رسانه‌ای» دانسته بود.
 

این در حالی است که سازمان‌های جهانی، از جمله صندوق بین‌المللی پول در گزارش‌های سالانه خود – به‌ویژه سال ۲۰۰۹ – اعلام کرده‌ بودند که «ایران به لحاظ مهاجرت نخبگان و دانش‌آموختگان، در میان ۹۱ کشور در حال توسعه یا توسعه‌نیافته جهان، مقام نخست را داراست.
 

صندوق بین المللی پول، «بیکاری، سطح پائین درآمد اساتید و نخبگان، نارسائی‌های مالی و اداری، کمبود امکانات تخصصی – علمی و بی‌ثباتی سیاسی و اجتماعی» را از جمله دلایل مهاجرت ایرانیان ذکر کرده بود.
 

 

Share