Share

دولت ترکیه پس از کودتای نافرجام، ده‌ها هزار نفر را به ظن ارتباط با جنبش گولن اخراج کرد. حالا نوبت تصفیه کارکنان آموزش و پرورش به اتهام تماس با پ‌ک‌ک رسیده است.

Turkey-Police

تنها یک هفته پیش از شروع سال تحصیلی جدید در ترکیه، دولت این کشور بیش از ۱۱ هزار کارمند دولتی در حوزه آموزش و پرورش را به ظن ارتباط با حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک)، یا از کار تعلیق کرد، یا به مرخصی اجباری فرستاد.

خبرگزاری آلمان، پنجشنبه (۱۸ شهریور/۸ سپتامبر) از قول یک مقام دولتی نوشت که انفصال خدمت این عده تا پایان تحقیقات ادامه خواهد داشت. این مقام توضیحی در باره نوع ارتباط این عده با پ‌ک‌ک نداده است.

خبرگزاری آناتولی به نقل از  وزارت آموزش و پرورش ترکیه اعلام کرد که افراد تعلیق شده، با گروه‌های تروریستی تجزیه‌طلب و شاخه‌های آنها تماس داشته یا از آنها حمایت کرده‌اند.

انتظار می‌رود تعداد این افراد به خاطر ادامه تجسس‌ها در استان‌های مختلف به ۱۴هزار نفر افزایش یابد. بینالی ایلدیریم، نخست وزیر ترکیه روز یکشنبه سوم سپتامبر در جریان دیدار از کانون کردها، شهر دیاربکر گفته بود که ۱۴ هزار آموزگار در کشور با پ‌ک‌ک مرتبط هستند.

خشونت بین پ‌ک‌ک و نیروهای مسلح ترکیه از زمان شکسته شدن توافق صلح در تابستان ۲۰۱۵ بار دیگر اوج گرفت. از آن زمان تا کنون صدها نفر از پیکارگران کرد، مردم غیرنظامی و نیروهای دولتی ترکیه جان خود را در کشمکش‌ها از دست داده‌اند.

از زمان کودتای نافرجام ۱۵ ژوئیه تا کنون، بیش از ۲۰ هزار معلم به خاطر ارتباط احتمالی با جنبش گولن از کار برکنار شده‌اند. علاوه بر این دولت ترکیه دستور تعطیلی ده‌ها مجله و روزنامه و شبکه تلویزیونی را داده و برای روزنامه‌نگاران حکم دستگیری صادر کرده‌ است.

پاکسازی‌های پس از کودتا در ترکیه به حزب اردوغان رسید

Share