Share

در پی چند انفجار و دو حمله به دو کلیسا در شب کریسمس، نزدیک به چهل نفر در شمال و مرکز نیجریه کشته شدند.

به گزارش رویترز، شامگاه جمعه ۲۴ دسامبر، چند بمب در جشن کریسمس حومه شهر جوس در مرکز نیجریه منفجر شد.
 

 

به گفته مسئولان پلیس محلی در این بمب‌گذاری‌ها نزدیک به ۳۲ نفر کشته و ۷۴ نفر به‌شدت زخمی شدند.
 

رئیس ستاد نیروی زمینی نیجریه اعلام کرد این سوء قصدها انگیزه مذهبی نداشتند. وی افزود: «انفجارهای پیاپی در جوس مربوط به عملیات تروریستی می‌شوند و حوادث تأسف‌باری هستند.»
 

روز گذشته در عملیات جداگانه‌ای دو کلیسا در ایالت بورنو در شمال شرقی نیجریه مورد یورش واقع شدند که طی آن شش نفر جان خود را از دست دادند. انفجار دو کوکتل مولوتف در پایان مراسم کلیسایی واقع در مدوگوری، مرکز این ایالت، جان پنج نفر از جمله یک کشیش را گرفت.

علی شریف، فرماندار بورنو گفت: «وضعیت نگران‌کننده است و مقامات باید همه تلاش خود را به‌خرج دهند تا مانع از عملیات‌هایی از این دست شوند.»
 

وی افزود: «ما باید به شهروندان خود این اطمینان را بدهیم که بدون ترس از حمله، آزادانه به نیایش بپردازند.»

اکثریت مردم مرکز نیجریه تا شمال این کشور را مسلمانان تشکیل می‌دهند و جنوب آن بیشتر مسیحی‌نشین است. این منطقه گاهی صحنه درگیری‌های خشونت‌بار میان این دو گروه است.
 

حوادث روز گذشته در شرایطی رخ داده است که گودلاک جاناتان، رئیس جمهوری نیجریه، در حال مبارزات انتخاباتی از سوی حزب حاکم دمکراتیک مردم برای انتخابات آینده ریاست جمهوری است.
 

رئیس جمهور کنونی که اصلیت جنوبی دارد پس از مرگ رئیس جمهور پیشین اومارو یارآدوا، که اهل شمال بود، امسال به روی کار آمد.
 

برخی از جناح‌های درون حزب دمکراتیک مردم اهل مناطق شمالی کشور و جزو مخالفان گودلاک جاناتان هستند.

گودلاک جاناتان ضمن محکوم کردن این سوء قصدها و اعلام هم‌دردی با خانواده‌های قربانیان گفت: «به همه قول می‌دهم برای یافتن پشتیبانان بمب‌گذاران جوس همه‌کار خواهیم کرد و آنان را به‌دست عدالت خواهیم سپرد.»
 

۵۰ درصد از مردم نیجریه مسلمان و ۴۰ درصد مسیحی هستند و ۱۰ درصد نیز مذهب سنتی آفریقایی دارند.
 

شهریورماه امسال شعیب محمد، مسئول غرفه نیجریه در هیجدهمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن به خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) گفته بود که در دوره حیات آیت‌الله خمینی شیعیان نیجریه از وی تقلید می‌کردند، اما پس از درگذشت آیت‌الله خمینی «حداقل ۸۰ درصد شیعیان نیجریه»، آیت‌الله خامنه‌ای را به‌عنوان مرجع تقلید خود برگزیده‌اند.
 

مأموران امنیتی نیجریه در ماه اکتبر گذشته محموله‌ای از تسلیحات نظامی را در بندر لاگوس کشف و ضبط کردند. آن‌ها گفتند این تسلیحات از ایران فرستاده شده بود.

جمهوری اسلامی ایران این اتهام را رد کرد.
 

 

Share