Share

استقلال قوه قضائیه و مهاجرت ایرانیان از موضوع‌های سرمقاله روزنامه‌های بامداد امروز ایران است.

 

استقلال قوه قضائیه
سرمقاله امروز روزنامه آرمان با عنوان «موقعیت قوه قضائیه» در مورد مناقشات اخیر عباس جعفری‌ دولت‌آبادی، دادستان تهران و غلام‌حسین الهام، وزیر پیشین دادگستری است.

در این سرمقاله آمده است: «مسأله حقوقی-رسانه‌ای بین قوه قضاییه و گروهی از ارکان قوه مجریه یا حامیان آن‌ها درگیر است که نمود شفاف آن‌را در مناظرات قلمی بین دادستان تهران و مشاور حقوقی رئیس‌جمهور شاهدیم. یک نکته تصور می‌کنم مورد وفاق عمومی است و پیرامون آن اختلافی نیست، یعنی قوه قضائیه به عنوان عالی‌ترین مکانیسم حل منازعات بین حکومت و مردم و همچنین مناسبات قوا و کانون‌های قدرت با یکدیگر باید دارای استقلال باشد و یکی از شاخص‌های توسعه یافتگی کشورها همین استقلال قوه قضاییه است.»

نویسنده این سرمقاله افزوده: «در حکومت‌های غیردموکراتیک، استقلال قوه قضاییه معنی ندارد و این قوه همان کاری را می‌کند که قدرت سیاسی نیاز دارد. در این دسته از نظام‌ها قوه قضاییه دنبال قدرت یا ارگان اصلی پیش‌برد اهداف ایدئولوژیک و سرکوب مخالفان است. مسأله اخیر بین غلام‌حسین الهام و دادستان تهران دارای ویژگی‌هایی است که می‌توان به این نکته اشاره کرد که طرفین دارای موقعیت‌های تقریباً برابر هستند و علاوه بر تکیه بر موقعیت‌های قانونی سعی دارند با برداشت‌های حقوقی و کارشناسی افکار عمومی را با خود همراه کنند.»

در بخش دیگری از سرمقاله می‌خوانیم: «دادستان تهران خود مسئول نشریه‌ای حقوقی با موقعیت تخصصی و حرفه‌ای است و در طرف مقابل آقای دکتر الهام نیز در ابراز نظرات با تنگنایی مواجه نیست و چون استاد حقوق و دارای سابقه تصدی مشاغل‌ مختلف در حد وزارت دادگستری و عضویت در شورای نگهبان است. موضع‌گیری طرفین با هر انگیزه‌ای باشد، این ثمره عملی را دارد که هر دو طرف به دور از اهرم قدرت تلاش دارند با منطق حقوقی و کارشناسی از عملکرد خود دفاع کنند.»

 

نویسنده سرمقاله آرمان ادامه داده است: «باید اذعان کرد که حرکت بر محور قانون پاس‌خگویی را هر زمان امکان‌پذیر می‌کند. این‌گونه بود که مدیریت جدید قوه قضاییه انتشار جریان محاکمات اعم از سیاسی یا اقتصادی و نشر اخبار آن‌ را قبل از قطعی شدن احکام قضایی ممنوع اعلام کرد. کلام آخر را از یکی از چهره‌های اصلاح‌طلب وام می‌گیرم که در جریان طولانی احضار و حضور به عنوان مدیر مسئول نشریه‌ نزد قاضی معروف دادگاه مطبوعات همواره می‌گفت به کرسی دادگاه به عنوان عالی‌ترین مکانیسم حل منازعه باید احترام گذاشت، صرف‌نظر از اینکه چه کسی بر آن تکیه زده باشد.»

متن کامل سرمقاله
 

مهاجرت ایرانیان
سرمقاله امروز روزنامه تهران امروز با عنوان «آسیب‌شناسی مهاجرت یا فرار نخبگان» در مورد پدیده فرار مغزها و مهاجرت برخی از ایرانیان به خارج از این کشور است.

در این سرمقاله آمده است: «برگزاری همایش دست‌آوردهای ایرانیان خارج از کشور در دانشگاه شهید بهشتی و سخنرانی سرپرست وزارت خارجه، وزیر اطلاعات، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاون وزیر علوم و برخی دیگر از مسئولان در این همایش، بار دیگر موضوع نحوه برخورد و تعامل با ایرانیان خارج از کشور را در کانون توجه قرار داد. در سال‌های اخیر و به‌طور مشخص بعد از پایان جنگ تحمیلی موضوع ایرانیان خارج از کشور همواره از زوایای مختلف مورد توجه بوده است.»

این سرمقاله افزوده: «سابق بر این یعنی در حدود هفت، هشت سال پیش رسم بود کنفرانس‌ها و نشست‌های زیادی در مورد جلوگیری از فرار یا مهاجرت آزادانه نخبگان برگزار شود و راه‌های مقابله با این پدیده بررسی و در دستور کار مسئولان ذی‌ربط قرار گیرد اما از یکی، دو سال پیش موضوع فرار مغزها کمتر از گذشته مورد توجه رسانه‌ها و مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی و مسئولین است و بعضاً فرار نخبگان به مهاجرت آزادانه و ارادی تقلیل پیدا کرده و زمینه‌های وقوع چنین پدیده‌ای به فراموشی سپرده می‌شود.»

در ادامه سرمقاله تهران امروز آمده است: «همان‌طور که جناب آقای دکتر علی اکبر صالحی، سرپرست وزارت خارجه هم در همایش دست‌آوردهای ایرانیان مقیم خارج عنوان کردند، نمی‌شود جلوی رفتن عده‌ای را گرفت و این یک واقعیت است. با این حال نباید این تلقی به وجود آید که نمی‌توان کاری برای جلوگیری از فرار مغزها انجام داد و بهتر است عطای این کار را به لقای آن بخشید.»

سرمقاله افزوده است: «ناگزیر از بیان این واقعیت هستیم که امروزه دیدن جوانان و میان‌سالان صف کشیده در برابر آموزشگاه‌های زبان خارجی یا سفارت‌خانه‌ها جهت اخذ مجوز مهاجرت آن‌هم به کشورهایی که فاصله هوایی آن‌ها با ایران کمتر از ۱۵ ساعت نیست، دل همه ما را که نیمچه علاقه‌ای به این آب و خاک داریم، به درد می‌آورد. بدتر اینکه اون ور آب رفتن مد روز و نقل محافل شده است، تو گویی آن‌که هوسی چنین در دل ندارد از قافله عقب مانده و در توهمات است و به فکر آتیه فرزندان خود نیست. نمی‌خواهیم حب وطن را چماقی کرده بر سر دیگران بکوبیم، وظیفه و تکلیف خود می‌دانیم از آفت فرهنگی و سیاسی که گریبان ما را گرفته، سخن بگوییم. آفت فرهنگی است چون وقتی چیزی مد می‌شود، فقط مزایا و خوبی‌های آن را می‌بینیم، آفت سیاسی است چون سرمایه اجتماعی گرد آمده بر اثر تلاش نسل‌ها به راحتی در معرض معاملات سیاسی قرار می‌گیرد.»

متن کامل سرمقاله

سایر مطبوعات:
سرمقاله امروز روزنامه دنیای اقتصاد با عنوان «هدفمندسازی یارانه‌ها و دانشگاه‌ها»

سرمقاله امروز روزنامه کیهان با عنوان «مرز باریک صلاح و فساد»

سرمقاله امروز روزنامه مردم‌سالاری با عنوان «دولت و فوتبال»

 

 

Share