Share

پس از تجمع گروهی از مردم سنندج و خانواده حبیب‌الله لطیفی، زندانی محکوم به اعدام در مقابل زندان این شهر؛ بر اساس اظهارات صالح نیکبخت، وکیل این زندانی، امروز حکم اعدام لطیفی متوقف شد.

به گزارش کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران در پی تلاش‌های صالح نیکبخت و نعمت احمدی دو وکیل مدافع حبیب‌الله لطیفی در سنندج و تهران، و اعتراضات مردم کردستان؛ سرانجام اعدام حبیب‌الله لطیفی به تأخیر افتاد.
 

بنابر این گزارش‌، طی ساعات گذشته در سنندج و برخی دیگر از شهرهای استان کردستان مردم بر روی بام‌ها خواستار لغو حکم اعدام این دانشجوی کُرد شدند.
 

همچنین خانواده لطیفی و نزدیک به ۳۰۰ نفر از شهروندان سنندجی با وجود حضور نیروهای امنیتی، در نخستین ساعات بامدادی امروز، مقابل زندان تجمع کردند. در پی این تجمع رئیس زندان سنندج اطلاع داد که حکم اعدام اجرا نخواهد شد و خانواده حبیب‌الله لطیفی ساعت ۱۰:۳۰ می‌توانند در زندان با او ملاقات کنند.
 

الهه لطیفی، خواهر حبیب‌الله لطیفی به کمپین بین‌المللی حقوق بشر گفت که مردم از این سخنان رئیس زندان سنندج فیلم‌برداری کردند.
 

با این حال تا ساعت شش و ۳۰ دقیقه بامداد خانوده لطیفی برای اطمینان از توقف حکم اعدام در مقابل زندان مانده‌اند.
 

خواهر حبیب‌الله لطیفی گفته است: «تا زمانی که با حبیب‌الله ملاقات نداشته باشیم نمی‌توانیم این اظهارات را باور کنیم.»

از سوی دیگر صالح نیکبخت، وکیل این زندانی، در گفت‌وگویی با آژانس خبری موکریان در کردستان ضمن تأیید خبر توقف حکم اعدام لطیفی اظهار داشت: «مقامات قضایی شهر سنندج با درخواست تأخیر اجرای حکم اعدام حبیب لطیفی، زندانی کُرد، موافقت نموده‌اند تا به درخواست عفو وی رسیدگی شود.»
 

به گزارش زمانه بر اساس آخرین خبرها خواهر الهه لطیفی با برادر خود دیدار کرده و گفته است حبیب در سلامت به‌سر می‌برد.

 

همزمان با اجتماع جمعی از اهالی سنندج مقابل زندان، در برخی از پایتخت‌های کشورهای اروپایی تعدادی از فعالان حقوق بشر هم در برابر سفارتخانه‌های ایران در اعتراض به حکم اعدام حبیب‌الله لطیفی تحصن کرده بودند. 

 

«کمپین سراسری نجات حبیب‌الله لطیفی از اعدام» با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که عدم اجرای حکم اعدام حبیب‌الله لطیفی به معنای لغو آن نیست. باید منتظر ماند تا مقامات قضایی رسماً اعلام کنند چه تصمیمی درباره این پرونده گرفته‌اند.

 

در این بیانیه همچنین آمده است: «از مجموعه اتفاقاتی که افتاده می‌توان نتیجه گرفت که اقدام فوری و تلاش گسترده منتقدان این حکم در سنندج و سرتاسر جهان مؤثر بوده و حداقل از اعدام حبیب‌الله لطیفی در زمان تعیین شده جلوگیری کرده است.»

 

کمپین سراسری نجات حبیب‌الله لطیفی ضمن تشکر از همه اشخاص و نهادهایی که برای توقف اجرای این حکم تلاش کرده‌اند، از افکار عمومی و نهادهای حقوق بشری درخواست کرده که با حساسیت، وضعیت پرونده و تحولات مربوط به حکم حبیب‌الله لطیفی را دنبال کنند و تا رفع خطر به فشار‌ها و اعتراضات خود ادامه دهند.

 

 در بیانیه کمپین آمده است: «بی‌شک تا حکم حبیب‌الله لطیفی به‌شکل رسمی لغو و از سوی وکلای وی اعلام نشود، کماکان باید نگران بود و به تلاش‌ها ادامه داد.»

 

مقامات قضایی روز پنج‌شنبه، دوم دی به صالح نیکبخت، ابلاغ کرده‌ بودند که حکم اعدام لطیفی قطعی است و روز یک‌شنبه پنجم دی‌ماه ۱۳۸۹ به اجرا در خواهد آمد.
 

دو وکیل حبیب‌الله لطیفی در این فاصله تلاش‌هایی را برای توقف این حکم صورت دادند. صالح نیکبخت به همراه خانواده لطیفی به دادگاه سنندج مراجعه کرد تا تقاضای جلوگیری از اجرای حکم را اعلام کنند و نعمت احمدی نیز با ارسال نامه‌ای به آیت‌الله صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه ایران، خواهان «عفو و توقف اجرای حکم اعدام» وی شد.
 

حبیب‌الله لطیفی، دانشجوی حقوق دانشگاه آزاد ایلام در تابستان سال ۱۳۸۷ از سوی شعبه اول دادگاه انقلاب سنندج و بدون حضور وکیل یا اعضای خانواده‌اش در پشت درهای بسته به اتهام عضویت در گروه پژاک و «محاربه» به اعدام محکوم شد. این حکم با اعتراض وکلای او روبه‌رو شد و به دادگاه تجدیدنظر ارسال گردید اما دادگاه تجدیدنظر در زمستان همان سال حکم اعدام را تأیید نمود.
 

حبیب‌الله لطیفی گفته است اعترافاتی که در مورد اتهامات مطرح شده توسط وزارت اطلاعات داشته زیر فشار بازجویی و شکنجه بوده است. وکلای وی نیز پیشتر گفته بودند که مراحل دادرسی پرونده وی که منجر به صدور حکم اعدام شد دارای ایرادات قانونی است.

 

حبیب‌الله لطیفی ظاهراً به خاطر حوادثی که در سال ۸۵ در سنندج روی داد و منجر به یک «آتش سوزی شده بود» بازداشت و محاکمه و سرانجام به اعدام محکوم شد.

گفته می‌شود حکم اعدام لطیفی بر اساس ادعاهای مأموران وزارت اطلاعات صادر شده است و آن‌ها برای اجرای حکم پافشاری می‌کنند.
 

 

Share