Share

اختلاف بر سر قراردادهای جدید نفتی ایران موسوم به IPC پس از دو بار اصلاحیه ادامه دارد. منتقدان دولت از تحریم قرارگاه خاتم‌الانبیا و بنیاد برکت از وزارت نفت خبر می‌دهند.

naft

پایگاه خبری مشرق که به نهادهای امنیتی نزدیک است، از عدم امکان مشارکت قرارگاه خاتم‌الانبیاء و بنیاد برکت در قراردادهای جدید نفتی ایران خبر داد.

برپایه این گزارش هیات دولت در اصلاحیه دوم این قراردادها، وزارت نفت را به رعایت بندهای ۱۴ و ۱۵ اجرایی قطعنامه شماره ۲۲۳۱ و بند ۳۷  توافق هسته‌ای ملزم کرده است.

مشرق مدعی شده است که این بند، دولت جمهوری اسلامی را از همکاری با شخصیت‌های حقیقی و حقوقی که همچنان نامشان در فهرست تحریم‌های ثانویه امریکا قرار دارد، منع کرده است.

وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران تیر امسال شرکت‌های وابسته به قرارگاه خاتم‌الانبیاء و بنیاد برکت را به عنوان شرکت‌های صاحب صلاحیت برای حضور در قراردادهای نفتی و مشارکت با سرمایه‌گذاران خارجی به رسمیت شناخت.

با این حال مشرق مدعی شده است که این تبصره مانع مشارکت قرارگاه خاتم‌الانبیا و شرکت‌های وابسته به سپاه پاسداران که همچنان تحریم هستند، در قراردادهای جدید نفتی خواهد شد.

دولت تا به حال دوبار قراردادهای نفتی را اصلاح کرده است. به گفته معاون اول رئیس جمهوری در مرحله نخست ۱۵۰ مورد و در مرحله دوم ۹ مورد اصلاحیه در این قراردادها صورت گرفته است.

در همین راستا بانک‌های ملت و سپه نیزهفته گذشته در نامه‌ای به قرارگاه خاتم‌الانبیاء، اعلام کردند که ادامه همکاری با این مجموعه را نخواهند داشت.

منتقدان دولت حسن روحانی این سیاست‌ها را «خودتحریمی» علیه شرکت‌های داخلی و تن دادن به خواسته دولت امریکا از سوی دولت می‌خوانند.

در همین زمینه

قراردادهای جدید نفتی ایران در مرحله اجرا

بانک سپه و ملت روابط مالی با قرار خاتم الانبیا را محدود کردند

Share