Share

مصطفی محمدنجار، وزیر کشور ایران دستگیری عبدالرئوف ریگی را تأیید نکرد.

 

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، مصطفی محمدنجار، وزیر کشور ایران گفت که با مقامات پاکستان تماس‌هایی گرفته شده ولی آن‌ها خبر بازداشت، عبدالرئوف ریگی، برادر عبدالمالک ریگی رهبر اعدام‌شده جندالله را تأیید نکرده‌اند.

 

وی افزود: «اطلاعات دقیقی در این زمینه در دسترس نیست.»

 

از سوی دیگر امیرسرتیپ احمدرضا پوردستان، فرمانده نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران نیز خبر دستگیری عبدالرئوف ریگی را توسط پاکستان تکذیب کرد و گفت: «پلیس پاکستان قول داده که وی را دستگیر کند و در این زمینه همکاری داشته باشد.»

 

چند روز پیش یک روزنامه پاکستانی به نقل از مقامات محلی این کشور اعلام کرد که عبدالرئوف ریگی طی یک عملیات «کماندویی» از سوی نیروهای امنیتی پاکستانی در مرز مشترک با ایران دستگیر شده است اما روزنامه الشرق الوسط بازداشت وی را تکذیب کرده است.

 

به نوشته روزنامه «پاک تریبیون»، عبدالرئوف ریگی در تاریخ ۲۱ دسامبر (سه‌شنبه ۳۰ آذر ۸۹) در حال تماس با الشرق الاوسط چاپ لندن بر روی رادار ظاهر شده است و پس از ۲۴ ساعت بازداشت شده است.

 

به نوشته پاک تریبیون «عبدالرئوف ریگی در حالی که با بی‌سیم خود از منطقه پناهگاهش در مرز پاکستان و ایران در بلوچستان با روزنامه‌ای مستقر در لندن تماس گرفت، به وسیله‌ نیروهای امنیتی پاکستان ردگیری و دستگیر شد.»

 

این روزنامه افزوده بود: «عبدالرئوف ریگی احتمالاً به‌زودی و پس از بازجویی توسط آژانس‌های امنیتی پاکستان به مقامات ایران تحویل داده خواهد شد.»

 

همچنین تارنمای رسمی گروه جندالله، خبر بازداشت عبدالرئوف ریگی را تکذیب کرد و خبرگزاری‌های ایران را به «دروغ‌پردازی» متهم نمود.

 

رسانه‌های ایران از عبدالرئوف ریگی به‌عنوان جانشین عبدالمالک ریگی نام برده‌اند در حالی که گروه جندالله پس از اعدام عبدالمالک ریگی، «محمدظاهر بلوچ» را به‌عنوان رهبر جدید خود معرفی کرد.

 

عبدالمالک ریگی، رهبر پیشین گروه جندالله، خرداد ١٣٨٩ به اتهام «محاربه و فساد فی‌الارض» در زندان اوین اعدام شد.

 

گروه جندالله که یک گروه پیکارجو و ناراضی اهل سنت در شرق ایران است، می‌گوید که برای دفاع از حقوق اقلیت بلوچ مبارزه می‌کند.

 

جندالله در تازه‌ترین اقدام خود، روز ۲۴ آذرماه ۱۳۸۹ یک عملیات انتحاری در میدان فرمانداری چابهار را عملی کرد که در نتیجه آن ۳۹ نفر کشته‌ و ۸۶ نفر زخمی شدند. گروه جندالله طی اطلاعیه‌ای مسئولیت این عملیات تروریستی را به عهده گرفت.

 

دادگستری استان سیستان و بلوچستان چند روز پس از این عملیات انتحاری، اعلام کرد ۱۱ نفر از «وابستگان» و «هواداران» گروه جندالله به اتهام «افساد فی‌الارض و محاربه با خدا و رسول و مقابله با نظام» در محوطه زندان زاهدان اعدام شده‌اند.
 

 

 

Share