Share

وزیر امور خارجه آمریکا، جان کری، شب ۹ سپتامبر/۱۹شهریور خبر داد که روسیه و ایالات متحده آمریکا بر سر برنامه‌ای برای صلح در سوریه توافق کرده‌اند. به گفته کری آتش‌بس در سوریه از روز عید قربان و از غروب آفتاب روز ۱۲ سپتامبر /۲۲ شهریور آغاز می‌شود.

john-kerry-and-sergey-lavrov-syria-talks

این طرح صلح پس از یک روز کامل مذاکره بین وزیر امور خارجه آمریکا، جان کری، و همتای روسی او، سرگی لاوروف ممکن شد.

آتش‏‌بس هفت روز ادامه خواهد داشت که در پایان این مدت روسیه و ایالات متحده آمریکا، یک مرکز مشترک نظامی تشکیل خواهند داد. هدف این مرکز که «گروه اجرایی مشترک» نام گرفته، مبارزه با گروه «دولت اسلامی»، شبه نظامیان گروه «جبهه نصره» و دیگر گروه‌های نزدیک به «القاعده» در سوریه است.

روسیه و ایالات متحده از تاریخ آتش‏‌بس به بعد باهم در سوریه همکاری خواهند کرد. همچنین این دو کشور به تعهداتی که جزئیات آن هنوز اعلام نشده در رابطه با مخالفان رژیم بشار اسد، پایبند خواهند بود.

در این توافق آمده است که دولت بشار اسد، حملات نظامی به مناطق مشخص شده که تحت کنترل مخالفان دولت است را پایان خواهد داد.

این طرح صلح پس از یک روز کامل مذاکره بین وزیر امور خارجه آمریکا، جان کری، و همتای روسی او، سرگی لاوروف ممکن شد.

جان کری در پایان مذاکره روز ۹ سپتامبر گفت که طرح صلح اخیر را هم رژیم بشار اسد و هم مخالفان او تأیید کرده‌اند. مخالفت بشار اسد به گفته وزیر امور خارجه آمریکا گفته‌اند که «به تعهدات مندرج در این طرح صلح وفادار خواهند بود اگر چنانچه دولت سوریه نشان دهد که طرح را جدی می‌گیرد.»

لاوروف نیز گفت که روسیه در طول تنظیم این طرح با دولت بشار اسد در سوریه در تماس بوده و ترتیبات را به این دولت اطلاع داده و دولت سوریه اعلام آمادگی کرده است که آماده انجام تعهدات مندرج در این طرح صلح است.

یکی از شروط این طرح دسترسی کامل نیروهای مشترک به تمام مناطق تحت محاصره دولت سوریه از جمله حلب است. کری می‌گوید این دسترسی برای فرستادن کمک‌های بشردوستانه به بخش‌های شرقی حلب لازم است و از پیش شرط‌های این طرح صلح است.

لاوروف هشدار داد که هنوز بی‏‌اعتمادی‌ها باقی مانده است. او در ادامه گفت «برخی از افراد می‌خواهند این توافق تضعیف شود.»

وزیر امور خارجه آمریکا با اشاره به نقش لاوورف در این مذاکرات گفت: «ما معتقدیم که روسیه و همکار من [لاوورف] این توانایی را دارند که به رژیم [بشار] اسد فشار بیاورند تا درگیری‌ها را متوقف کند و برای صلح به پای میز مذاکره بیایید.»

این طرح تنها در صورتی به ثمر می‌رسد که دولت بشار اسد که مورد حمایت روسیه است و مخالفان او که مورد حمایت آمریکا هستند تعهدات آتش‌بس را به رسمیت بشناسند.

جان کری به طرح صلح روز ۹ سپتامبر خوشبین‌تر است. او می‌گوید که این طرح می‌تواند خشونت‌ها در سوریه کاهش می‌دهد و انتقال به فضای سیاسی پایان جنگ پنج‌ساله سوریه را ممکن کند. وزیر امور خارجه آمریکا این طرح صلح را نقطه عطفی بالقوه می‌داند.

در جنگ سوریه که پیش از پنج سال است ادامه داشته، پانصدهزار نفر کشته شده‌اند.

Share