Share

عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران، اتهام روزنامه‌نگاران بازداشت شده روزنامه شرق را «نوشتن اطلاعیه علیه نظام و تدارکات مالی» اعلام کرد.

 

به گزارش خبرگزاری کارگری ایران (ایلنا) دادستان تهران امروز در حاشیه مراسم تودیع و معارفه یک مقام قضایی در تهران گفت: «این افراد (روزنامه‌نگاران) مرتکب جرم امنیتی شده‌اند، به این معنا که به دنبال اقداماتی بوده‌اند که با کار روزنامه‌نگاری آن‌ها ارتباطی ندارد.»

 

جعفری دولت‌آبادی توضیح بیش‌تری درباره اتهام «تدارکات مالی» نداده است.

 

۱۶ آذرماه گذشته نیروهای امنیتی ایران با ورود به دفتر روزنامه شرق، احمد غلامی، سردبیر، کیوان مهرگان، دبیر سرویس سیاسی، فرزانه روستایی، دبیر سرویس‌ بین‌الملل این روزنامه و علی خدابخش، مدیرعامل و سرمایه‌گذار روزنامه را بازداشت کردند. ریحانه طباطبایی و هادی حیدری دو روزنامه‌نگار دیگر این روزنامه نیز ۲۱ و ۲۸ آذر ۸۹ بازداشت شدند.

 

همچنین مهران فرجی و امیرهادی انواری دو روزنامه‌نگاری دیگری هستند که آذرماه گذشته بازداشت شدند. تاکنون تنها امیرهادی انواری آزاد شده است.

 

دادستان تهران همچنین اتهام نازنین خسروانی، روزنامه‌نگاری را که ۱۲ آبان ۸۹ بازداشت شد، «اقدام علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام» اعلام کرد و افزود پرونده وی به زودی به دادگاه ارسال می‌شود.

 

عباس جعفری دولت‌آبادی، مصاحبه فریبرز رئیس‌دانا، اقتصاددان در تهران با یکی از شبکه‌های خارجی را باعث «تسریع» در بازداشت وی اعلام کرد. دادستان تهران گفت پرونده رئیس‌دانا از مدتی قبل در دستور کار بوده است.

 

فریبرز رئیس‌دانا در نخستین ساعات بامداد امروز، یکشنبه ۲۸ آذرماه گذشته و ساعتی پس از گفت‌وگو با تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی و انتقاد از قانون هدفمندکردن یارانه‌ها بازداشت شد.

 

دادستان تهران همچنین در گفت‌وگو با خبرنگاران اعلام کرد حکم اعدام فردی که برای اسرائیل «جاسوسی» می‌کرده، از سوی دادگاه انقلاب صادر شده و برای تأیید نهایی به دیوان عالی این کشور ارسال شده است. وی به نام این فرد اشاره نکرد.

 

جعفری دولت‌آبادی افزود پرونده دیگری در ارتباط با جاسوسی وجود دارد که با صدور کیفرخواست به دادگاه ارسال شده است.

 

دادستان تهران با علام اینکه «انتشار این نوع اخبار برای دشمنان بسیار مهم است و موجب رصدهای امنیتی می‌شود» از ارائه توضیحات بیش‌تر درباره افراد متهم به جاسوسی خودداری کرد.

 

عباس جعفری‌دولت‌آبادی در این مصاحبه خبری گفت نامه فرزند عیسی سحرخیز را در سایت‌ها دیده است. وی مواردی را که فرزند عیسی سحرخیز در نامه‌اش مطرح کرده، تکذیب کرد.

 

مهدی سحرخیز، فرزند عیسی سحرخیز، روزنامه‌نگار زندانی در ایران هفته گذشته در تازه‌ترین نامه‌اش به دادستان تهران نوشت آنچه که در زندان بر پدرش می‌گذرد، «قتل عمد» است. وی در این نامه حال پدرش را «وخیم» اعلام کرده بود.

 

فرزند این روزنامه‌نگار زندانی تاکنون چندین بار از «شرایط نامساعد جسمی» پدرش خبر داده و خواهان انتقال وی به بیمارستانی در خارج از زندان برای درمان شده اما مسئولان قوه قضائیه‌ ایران با اعلام اینکه سحرخیز در حال گذراندن دوران محکومیت‌اش است و «بیماری ندارد» با این درخواست‌ها موافقت نکرده‌اند.

 

این روزنامه‌نگار، مهرماه ٨٩ از سوی شعبه ١۵ دادگاه انقلاب تهران به اتهام «توهین به رهبر ایران و تبلیغ علیه نظام» به سه سال حبس تعزیری محکوم شد. سحرخیز همچنین به پنج سال ممنوعیت از فعالیت‌های مطبوعاتی و سیاسی و یک ‌سال ممنوع‌الخروجی از ایران محکوم شده است.

 

وی در موج دستگیری‌های پس از انتخابات دهمین دوره ریاست‌جمهوری ایران، ١٢ تیر ١٣٨٨ بازداشت شد.

 

 

 

Share