Share

صالح نیکبخت از وکلای حبیب‌الله لطیفی، دانشجویی که به اعدام محکوم شده، به شدت از برخی رسانه‌ها انتقاد کرد و گفت انتشار خبرهای نادرست، نجات جان این دانشجو را دشوار می‌کند.

 

این وکیل دادگستری امروز در گفت‌وگو با تارنمای خبری حقوق بشر در ایران (رهانا)، افزود: «عده‌ای‌ می‌خواهند مسائل سیاسی را به مسائل حقوقی هم بکشانند و این ارزش کار من و آقای نعمت احمدی (وکیل دیگر لطیفی) را که از تهران به کردستان می‌رود، پائین می‌‌آورد.»

 

نیکبخت گفت:‌ «عده زیادی مخالفت سیاسی را منجر به نادیده گرفتن مسائل حقوقی می‌کنند و این کار بسیار زشتی است. به هر حال در این پرونده دلائلی علیه متهم وجود دارد. هر قدر به این مسائل دامن بزنند که مثلاً جلسه دادگاه سه دقیقه طول کشیده و پشت در‌های بسته بوده، درست نیست، این‌ها تنها مسائل نادرستی است که کار ما را سخت‌تر می‌کند.»

 

به گفته وکیل لطیفی، دادگاه پشت درهای بسته برگزار نشده و وکلا نیز توانسته‌اند در دادگاه حاضر شوند.

 

این وکیل دادگستری افزود: «ما اصلاً سیاسی نیستیم، ما وکیل هستیم و اصلاً وارد این قضایا نمی‌شویم.» وی در این مصاحبه همچنین خواهان «جلوگیری از آمیخته شدن کار سیاسی با کار حقوقی» شد.

 

نیکبخت گفت با متوقف شدن حکم اعدام این دانشجوی کرد، دست‌کم دو ماه به عمر حبیب‌الله لطیفی افزوده شده است.

 

حکم اعدام حبیب‌الله لطیفی قرار بود امروز یکشنبه پنجم دی در زندان سنندج اجرا شود که به گفته صالح نیکبخت اجرای این حکم «با تقاضای وکلای لطیفی، مساعدت مقامات قضایی استان و همچنین استاندار کردستان برای مدتی‌ متوقف شد.»

 

نیکبخت ابراز امیدواری کرد تا قوه قضائیه ایران با تقاضای اعاده دادرسی پرونده حبیب‌الله لطیفی موافقت کند.

 

در روزهای گذشته سازمان عفو بین‌الملل و دیده‌بان حقوق بشر نیز خواهان توقف «فوری» حکم اعدام لطیفی شده بودند.

 

حبیب‏‌الله لطیفی، دانشجوی حقوق دانشگاه آزاد ایلام اول آبان ماه ۱۳۸۶ بازداشت و ۱۰ تیرماه ۱۳۸۷ از سوی شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی سنندج به اتهام «محاربه» به اعدام محکوم شد. این حکم ۱۰ بهمن ماه ۱۳۸۷ در دادگاه تجدید نظر به تأیید رسید. دیوان عالی ایران نیز ۱۶ فروردین ۱۳۸۸ حکم اعدام وی را تأیید کرد.

 

این دانشجوی کرد در دادگاه گفته است اعترافاتی که در مورد اتهامات مطرح شده توسط وزارت اطلاعات داشته، «زیر فشار بازجویی و شکنجه» بوده است.

 

حبیب‌الله لطیفی ظاهراً به خاطر حوادثی که در سال ۸۵ در سنندج روی داد و منجر به یک آتش سوزی شده بود، بازداشت و محاکمه و سرانجام به اعدام محکوم شد. وی هم اینک در زندان مرکزی سنندج به سر می‌برد.

 

Share