Share

تاگس اشپیگل به نقل از عباس آخوندی، وزیر راه ایران می‌نویسد حسن روحانی اواخر ماه سپتامبر یا حداکثر اوایل اکتبر به برلین سفر می‌کند. وزارت خارجه و دفتر صدراعظم آلمان در این مورد اظهارنظر نکرده‌اند.

rohani-merkel-2

عباس آخوندی، وزیر راه ایران در مصاحبه‌ای از برنامه  سفر روحانی به آلمان در اواخر سپتامبر یا اوایل اکتبر خبر داده است. او گفته که این سفر صرفا جنبه سیاسی نخواهد داشت بلکه طی آن قراردادهای زیادی در زمینه‌ پروژه‌های ساختاری بسته می‌شود. یکی از این قراردادها با کمپانی زیمنس خواهد بود.

تاگس اشپیگل، چاپ برلین در گزارشی نوشت که مقامات وزارت خارجه آلمان به پرسش این روزنامه جواب نداده‌اند که روحانی در سفر به آلمان چه برنامه‌هایی دارد و با چه کسانی دیدار خواهد کرد. دفتر صدراعظم، آنگلا مرکل نیز موضعی در قبال حرف‌های آخوندی نگرفته و سکوت کرده‌ است.

فرانک والتر اشتاین مایر، وزیر خارجه (از حزب سوسیال دمکرات) اوایل سال جاری مسیحی در سفر کوتاهی که به تهران داشت، ابراز امیدواری کرده بود که روحانی را در برلین ملاقات کند.

خبر سفر احتمالی روحانی به آلمان، چند روز پس از دیدار وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی با مقامات سرویس اطلاعات آلمان اعلام می‌شود. جزییات سفر محمود علوی و اهداف و دستاوردهای آن هنوز روشن نیست.

هفته‌نامه اشپیگل در ژوئن ۲۰۱۶ از قول منابع دولتی آلمان نوشته بود که آنگلا مرکل تسلیم فشار محافل تجاری کشورش و تلاش‌های وزیران خارجه و اقتصاد شده و از روحانی برای دیدار رسمی از کشورش در پاییز دعوت به عمل خواهد آورد.

علت مخالفت تا کنونی صدراعظم آلمان با دعوت از روحانی برای سفر به این کشور، حمایت جمهوری اسلامی از حزب‌الله لبنان، رژیم سوریه و به رسمیت نشناختن اسراییل بوده است.

فرانک والتر اشتاین مایر و زیگمار گابریل، وزیران خارجه و اقتصاد آلمان که هر دو پس از برجام دو بار به ایران رفته‌اند، جزء محافلی در دولت فدرال هستند که از نزدیک شدن به ایران پشتیبانی می‌کنند.

در نیمه نخست سال ۲۰۱۶ ، صادرات آلمان به ایران با ۱۵درصد افزایش به سقف یک میلیارد و یکصد میلیون یورو افزایش یافت. هم‌چنین در سفر خانم ایلزه آیگنز، وزیر اقتصاد ایالت بایرن به تهران در هفته اول سپتامبر‌، توافق شد که سه بانک سه بانک خاور میانه، سینا و پارسیان در مونیخ شعبه باز کنند.

برای روحانی و پس از سفر به فرانسه و ایتالیا، بازدید رسمی از آلمان یک دستاورد سیاسی و اقتصادی محسوب می‌شود. صدراعظم آلمان قبلا گفته بود حاضر نیست در مسابقه‌ای که در اروپا برای دعوت از روحانی به راه افتاده شرکت کند.

آنگلا مرکل روحانی را برای سفر به آلمان دعوت می‌کند

بی‌تابی اروپایی‌ها برای ورود به بازار ایران

Share