Share

پس از گذشت دو روز از توافق روسیه و ایالات متحده آمریکا بر سر طرح جدید برقراری صلح در سوریه و آتش بس بین گروه‌های درگیر، ایران در واکنش به این توافق اعلام کرد که از آن استقبال می‌کند.

jaberi-ansari-iran

جابری انصاری گفت ایران با ترکیه رایزنی‌ها برای حل مسأله سوریه را ادامه خواهد داد

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران، ایرنا، حسین جابری انصاری، معاون عربی آفریقایی وزارت امور خارجه ایران یکشنبه ۲۱ شهریور در نشست خبری خود گفت که ایران از هرگونه آتش‌بس و طرح صلح «که به فاجعه انسانی در سوریه خاتمه دهد یا آن را محدود کند» استقبال می‌کند.

جابری انصاری گفت که بحران سوریه از یک سو «مسأله‌ای امنیتی» است و اضافه کرد: «گروه‌های تروریستی با حضور گسترده امنیت آن کشور، منطقه و جهان را به هم زده اند لذا هر راه حل و توافقی بدون توجه به این بعد بحران ابتر خواهد بود».

معاون وزیر امور خارجه ایران گفت که ایران همواره معتقد بوده که بحران سوریه راه حل نظامی ندارد: «در این میان هر راه حل و توافقی از سوی بازیگران منطقه‌ای و بین المللی جایگزین تعیین آینده سوریه از سوی ملت آن نمی‌شود».

او گفت که موضع جمهوری اسلامی ایران نسبت به مسأله سوریه در این قالب کلی شکل می‌گیرد که «اعلام نظر جزیی تر در رابطه با این توافق منوط به رایزنی با متحدان و دوستان و دریافت اطلاعات مشخص تر از تفاسیر و مباحث این توافق» باشد.

وزرای امور خارجه روسیه و آمریکا جمعه گذشته در ژنو به توافقی بر سر طرح جدیدی برای برقراری صلح در سوریه دست یافتند که به موجب آن آتش بسی هفت روزه از دوشنبه ۱۲ سپتامبر بین گروه‌های درگیر در سوریه برقرار خواهد شد. در پایان این مدت روسیه و ایالات متحده آمریکا، یک مرکز مشترک نظامی برای مبارزه با گروه‌های اسلام‌گرای تندرو تشکیل خواهند داد.

یک روز بعد ترکیه حمایت خود را از این طرح اعلام کرد اما ایران و عربستان به عنوان کشورهای درگیر در مسأله سوریه واکنشی نشان نداده بودند.

جابری انصاری دو روز پس از اعلام این توافق به عنوان اولین مقام ایرانی گفت ایران امیدوار است که «بعد از پنج سال از بروز بحران در سوریه و روشنی موضوع جمهوری اسلامی ایران در زمینه عدم حل نظامی بحران آن کشور بر بسیاری از بازیگران و کشورهای منطقه، زمینه های حرکت بازیگران مختلف منطقه ای و بین المللی برای حل سیاسی این بحران فراهم شود».

او اضافه کرد که ایران با ترکیه از ابتدای بحران سوریه رایزنی‌هایی داشته است و این رایزنی‌ها و همکاری‌ها بین دو دولت ادامه خواهد داشت.

ایران ساعاتی پس از اعلام رسمی دولت سوریه به حمایت از این توافق به آن واکنش نشان داد. دولت بشار اسد شب گذشته اعلام کرد که این توافق با «اطلاع و موافقت» دولت سوریه انجام شده است.

بیشتر بخوانید:

بشار اسد پیشنهاد آتش بس آمریکا و روسیه را پذیرفت

طرح آتش‌بس در سوریه: حمایت ترکیه و اتحادیه اروپا؛ سکوت ایران و عربستان

Share