Share

فشارهای سیاسی بر قوه قضائیه و خدمات بدون کیفیت از موضوع‌های سرمقاله روزنامه‌های بامداد امروز ایران است.

 

«خدمات بدون کیفیت»

سرمقاله امروز روزنامه مردم‌سالاری با عنوان «ناسازگاری کاهش کیفیت با افزایش قیمت» در مورد افزایش قیمت کالاها و خدمات در ایران است که به نوشته نویسنده سرمقاله این افزایش قیمت با افزایش کیفیت همراه نبوده است.

 

در این سرمقاله می‌خوانیم: «هدفمند کردن یارانه‌ها، از جمله طرح‌های بزرگ اقتصادی برای کشور محسوب می‌شود که نمی‌توان اقتصاددانی را یافت که در خصوص اجرای آن تردید داشته باشد. اما همواره نگرانی‌ها و دغدغه‌هایی در خصوص نحوه اجرای آن وجود داشته و دارد.»

نویسنده این سرمقاله افزوده: «وقتی قرار است در اقتصاد ایران جراحی بزرگی صورت گیرد، لازم است علاوه بر آنکه مردم با این طرح همراه شوند و فشارها را تحمل کنند، دستگاه‌های مختلف در اجرا، فعالیت‌های لازم را صورت دهند تا آزادسازی قیمت‌ها با افزایش کیفیت در خدمات نیز همراه باشد. آنچه که تا این لحظه بیش‌تر مورد توجه قرار گرفته، تمرکز دولت برمدیریت افزایش قیمت‌ها و حواشی مربوط به آن است.»

در بخش دیگری از سرمقاله آمده است: «از ابتدا قرار بود با آزادسازی قیمت‌ها، علاوه بر مصرف بهینه در کشور و توجه به عدالت در توزیع یارانه‌ها، افزایش رقابت و بهبود کیفیت در کالا و خدمات نیز رقم بخورد. به طور نمونه، قیمت نان برای کاهش ضایعات و مصرف درست آن توسط مردم افزایش یافت، اما سوال اینجاست که این افزایش قیمت، آیا با افزایش کیفیت همراه بوده است و آیا با آغاز مرحله نهایی هدفمند کردن یارانه‌ها و آزادسازی قیمت‌ها، کیفیت پخت نانوایی‌ها نیز افزایش یافته است؟»

 

نویسنده سرمقاله مردم‌سالاری ادامه داده است: «بررسی‌ها نشان می‌دهد که هنوز مسأله کیفیت خدمات‌رسانی به مردم به صورت جدی رقم نخورده است. اگر به سیستم حمل و نقل عمومی نیز نگاهی کنیم، باز این سوال در ذهن مردم شکل می‌گیرد، حال که نرخ بنزین تقریباً به قیمت واقعی رسیده و به تبع آن شاهد کاهش استفاده از خودروهای شخصی هستیم، آیا حمل و نقل عمومی پاسخگوی مردمی است که دیگر مجبورند از اتوبوس یا مترو برای حمل و نقل شهری استفاده کنند؟ در کنار این موضوع، چه تحولی در صنعت خودروسازی برای تولید خودرو با مصرف کم صورت گرفته است؟ در حوزه عمل حمل و نقل برون شهری و از جمله حمل و نقل ریلی چه تحولی شاهد بوده‌ایم؟ لذا، بهتر است، حال که شاهد آزادسازی قیمت‌ها در کشورهستیم، همه فشارها روی مردم نباشد و دولت از این پس، زمینه‌ای برای افزایش کیفیت خدمات و کالا پدید آورد. چرا که در جراحی اقتصادی، باید شاهد مجموعه‌ای از فعالیت‌ها باشیم و بسنده شدن طرح به افزایش قیمت بدون سرعت بخشی بر بالا بردن کیفیت، نمی‌تواند نتایج مطلوبی در پی داشته باشد.»

متن کامل سرمقاله

«فشارهای سیاسی بر قوه قضائیه»

سرمقاله امروز روزنامه آرمان با عنوان «حرمت بی‌طرفی قوه قضائیه را نگه داریم» در مورد نحوه رفتار گروه‌ها و احزاب سیاسی در برابر قوه قضائیه این کشور است.

در این سرمقاله آمده است: «سخنی به اغراق نرفته اگر گفته شود که یکی از ملاک‌ها و معیارهای سنجش توسعه سیاسی در جوامع امروزی، نحوه عملکرد دستگاه قضایی آن می‌باشد. هیچ جامعه‌ای را نمی‌توان توسعه یافته دانست، مادام که نظام قضایی آن ناکارآمد باشد. اما ناکارآمدی یک لفظ عام و کلی است و باید توضیح داد که چه عواملی می‌توانند نظام قضایی یک کشور را ناکارآمد نمایند.»

این سرمقاله افزوده: «شاید اگر روزی روزگاری تحقیقی روی مسأله کارآمدی دستگاه قضایی در ایران بعد از انقلاب صورت گیرد، بدون تردید دخالت، فشارهای سیاسی و تلاش از بیرون برای اعمال نفوذ بر قوه قضاییه یکی از اصلی‌ترین عوامل شناخته خواهد شد. شاید اگر کسانی که بنابر دلایل و انگیزه‌هایی بر قوه قضایئیه فشار وارد کرده و می‌خواهند اعمال نفوذ نمایند، درمی‌یافتند که چگونه دارند به نظام در بلندمدت ضربه و لطمه می‌زنند و نظام چه بهای سنگینی می‌پردازد.»

در ادامه سرمقاله آرمان آمده است: «یکی از عیوبات ما این است که به مجرد اینکه قوه قضائیه تصمیمی خلاف نظر ما انجام می‌دهد، آن‌را به باد انتقاد می‌گیریم. در حالی‌که حتی اگر قوه قضائیه علیه آنچه ما فکر می‌کنیم درست ست، رأیی داد شأن قوه قضائیه اقتضا می‌کند که ما به آن ‌احترام بگذاریم. درجوامع دیگر اگر دستگاه قضایی‌شان رأیی و نظری خلاف خواست و اراده یک چهره سیاسی صادر نماید، واکنش آن‌ فرد، ‌پذیرش رأی و رفتن به دنبال تعقیب موضوع از مسیر قضایی و حقوقی می‌باشد.»

سرمقاله افزوده است: «در جامعه ما بعضاً برخی زمانی که با نظر و رأیی خلاف دیدگاه‌شان روبرو می‌شوند، قاضی، دادستان و عنداللزوم کل قوه قضائیه را زیر سوال می‌برند. آیت‌الله آملی لاریجانی به عنوان رئیس قوه قضائیه چندی قبل گفت که برخی می‌خواهند ما را مقابل اصولگرایان قراردهند که این سخن نشان می‌دهد بدون تردید فشارهایی قوه قضاییه را نشانه رفته است. قطعاً قوه قضاییه تسلیم این فشارها نمی‌شود و اجازه نمی‌دهد تا سیاست بر قضاوت و حقیقت چیره شود .لذا بر همگان لازم است حرمت بی‌طرفی قوه قضائیه را نگه دارند.»

متن کامل سرمقاله

سایر مطبوعات:
سرمقاله امروز روزنامه ابتکار با عنوان «به لبخند اهالی رسانه بیاندیشید»

 

سرمقاله امروز روزنامه دنیای اقتصاد با عنوان «یارانه‌ها و ضرورت اجتناب از واکنش‌های شتاب‌زده»

 

سرمقاله امروز روزنامه رسالت با عنوان «غفلت مجلس از تفریغ بودجه»

 

 

Share