Share

یک پسر ۱۵ ساله به اتهام برنامه‌ریزی حمله تروریستی در پایتخت فرانسه بازداشت شد. گفته می‌شود او از طریق نرم‌افزار پیام‌رسان تلگرام با یک عضو داعش در سوریه در تماس بوده است.

isis-telegram-france

دو منبع قضایی مستقل روز یکشنبه ۱۱ سپتامبر /۲۱ شهریور به «رویترز» گفتند که یک پسر ۱۵ساله به اتهام ارتباط با گروه «دولت اسلامی» (داعش) و برنامه‌ریزی برای یک حمله تروریستی، در پاریس دستگیر شده است.

تاریخ و زمان برنامه برای این حمله تروریستی مشخص نیست.

یک هفته پیش، یک خودرو حاوی سیلندر‌های گاز در نزدیکی کلیسای جامع نوتردام در پاریس پیدا و خنثی شد و در رابطه با آن هفت نفر از جمله چهار زن، دستگیر شدند. گفته شد که این برنامه حمله به یک ایستگاه قطار بوده است.

دو منبع قضایی که نخواستتند نامشان فاش شوند گفتند که این پسر  هم با رابط همین گروه ۱۴ نفره در تماس بوده است.

پسر دستگیرشده را پلیس کاملا می شناخته، او پس از حملات ۱۳ نوامبر در پاریس، تحت بازداشت خانگی بوده است.

به گفته این منابع دستگیری پسر ۱۵ ساله، روز شنبه ۱۰ سپتامبر اتفاق افتاده و اتهام  او برنامه‌ریزی برای حمله تروریستی به یک مکان عمومی در پایتخت فرانسه است.

فرد دستگیر شده در تماس با مردی شبه‌نظامی و عضو گروه «دولت اسلامی» بوده که همان فرد رابط گروه ۱۴ نفره‌ای است که هفته گذشته دستگیر شدند.

این پسر ۱۵ساله از طریق نرم‌افزار پیام‌رسان تلگرام با شخصی به نام رشید قاسم در ارتباط بوده که از اعضای داعش در سوریه است. قاسم برنامه‌ریزی برای حمله تروریستی از طریق تلگرام به پسر ۱۵ ساله منتقل می‌کرده است.

رشید قاسم همچنین با یکی از زنانی در هفته گذشته در پاریس دستگیر شد از طریق تلگرام در تماس بوده است. این زن قرار بوده با تیمی همکاری کند که به یک ایستگاه قطار در پاریس حمله کنند.

مشخص نیست که پلیس چگونه از ارتباط تلگرامی پسر دستگیرشده با رشید قاسم خبردار شده است.

اوایل شهریور ماه سال جاری، فرانسه و آلمان مستقیم نرم‎افزار پیام‌رسان تلگرام را خطاب قرار دادند و از این شرکت خواستند که برای مبارزه با تروریسم با آنها همکاری کند.

این دولت‌ها از شرکت‌های اینترنتی ارائه خدمات ارسال پیام از قبیل تلگرام خواسته‌اند که خدمات رمزگذاری پیام‌ها را محدود کنند یا به دولت‌ها اجازه رصد اطلاعات رد و بدل شده بین افراد مظنون به فعالیت‌های تروریستی را بدهند.

Share