Share

در آخرین ساعات شب گذشته برخی از اعضای خانواده حبیب‌الله لطیفی، زندانی سیاسی محکوم به اعدام بازداشت شدند. گفته می‌شود شماری از فعالان سنندجی نیز جزو بازداشت‌شدگان هستند.

 

کمپین سراسری نجات لطیف‌الله حبیبی خبر داد که بازداشت دسته‌جمعی اعضای خانواده حبیب‌الله لطیفی نگرانی‌های گسترده‌ای را دامن زده است و هنوز انگیزه مسئولان امنیتی و نیز تعداد دقیق بازداشت‌شدگان مشخص نیست.

کمپین سراسری نجات لطیف‌الله حبیبی نوشته است که از وضعیت بازداشت‌شدگان اطلاعی در دست نیست.
 

همچنین کمپین سراسری نجات لطیف‌الله حبیبی در بیانیه دیگری آورده است: «قطعأ ادامه بازداشت این خانواده واکنش‌های اعتراضی گسترده‌ای را به‌همراه خواهد داشت.»
 

این کمپین از مسئولان قضایی درخواست کرده است که با آزادی اعضای خانواده لطیفی «به بازگشت آرامش به افکار عمومی و مردم سنندج و کردستان کمک کنند.»
 

کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران نیز با تأیید این خبر اعلام کرده است که مأموران به‌هنگام دستگیری اعضای خانوده لطیفی دست به «خشونت» زده‌اند.
 

این کمپین همچنین گفته است برخی از افرادی که در روزهای اخیر به همراه خانواده لطیفی به پی‌گیری وضعیت این زندانی سیاسی پرداخته بودند نیز بازداشت شده‌اند.
 

بر اساس این خبر صالح نیکبخت، یکی از وکلای حبیب‌الله لطیفی که به‌منظور جلب رضایت مسئولان قضایی برای لغو حکم اعدام حبیب‌الله لطیفی به سنندج رفته بود، به تهران بازگشته و اکنون با بازداشت خانواده لطیفی این نگرانی وجود دارد که حکم اعدام وی به اجرا گذاشته شود.
 

مقامات قضایی روز پنج‌شنبه، دوم دی به صالح نیکبخت، ابلاغ کرده‌ بودند که حکم اعدام لطیفی قطعی است و روز یک‌شنبه پنجم دی‌ماه ۱۳۸۹ به اجرا در خواهد آمد.
 

اما در پی تلاش‌های صالح نیکبخت و نعمت احمدی دو وکیل مدافع حبیب‌الله لطیفی در سنندج و تهران، و اعتراضات مردم کردستان؛ روز گذشته اعدام حبیب‌الله لطیفی اجرا نشد و به تأخیر افتاد.
 

خانواده لطیفی و نزدیک به ۳۰۰ نفر از شهروندان سنندجی با وجود حضور نیروهای امنیتی، در نخستین ساعات بامدادی روز گذشته، مقابل زندان تجمع کردند. در پی این تجمع رئیس زندان سنندج اطلاع داد که حکم اعدام اجرا نخواهد شد و خانواده حبیب‌الله لطیفی می‌توانند در زندان با او ملاقات کنند.
 

خانواده این زندانی که از ساعت پنج بامداد دیروز مجددأ برای اجرای وعده رئیس زندان سنندج در مقابل زندان به انتظار نشسته بودند سرانجام در ساعت ۹ صبح موفق به دیدار حبیب‌الله لطیفی در زندان شدند.

حبیب‌الله لطیفی، دانشجوی حقوق دانشگاه آزاد ایلام در تابستان سال ۱۳۸۷ از سوی شعبه اول دادگاه انقلاب سنندج به اتهام عضویت در گروه پژاک و «محاربه» به اعدام محکوم شد. این حکم با اعتراض وکلای او روبه‌رو شد و به دادگاه تجدیدنظر ارسال گردید اما دادگاه تجدیدنظر در زمستان همان سال حکم اعدام را تأیید نمود.
 

حبیب‌الله لطیفی گفته است اعترافاتی که در مورد اتهامات مطرح شده توسط وزارت اطلاعات داشته زیر فشار بازجویی و شکنجه بوده است. وکلای وی نیز پیشتر گفته بودند که مراحل دادرسی پرونده وی که منجر به صدور حکم اعدام شد دارای ایرادات قانونی است.
 

حبیب‌الله لطیفی ظاهراً به خاطر حوادثی که در سال ۸۵ در سنندج روی داد و منجر به یک «آتش سوزی شده بود» بازداشت و محاکمه و سرانجام به اعدام محکوم شد.
 

 

Share