Share

بنیان‌گذار ویکی‌لیکس یک میلیون و ۲۰۰ هزار یورو دریافت کرد تا زندگی‌نامه خود را بنویسد.

 

به گزارش فیگارو، چاپ فرانسه، این مبلغ به جولین آسانژ این امکان را می‌دهد تا هزینه وکلای خود را بپردازد و آینده وب‌سایت ویکی‌لیکس را تأمین کند.

بنیان‌گذار ۳۹ ساله ویکی‌لیکس روز گذشته اعلام کرد قرارداد یک میلیون و ۲۰۰ هزار یورویی را برای نوشتن زندگی‌نامه خود امضاء کرده است.
 

جولین آسانژ در این‌باره به روزنامه بریتانیایی ساندی تایمز گفت: «من نمی‌خواهم این کتاب را بنویسم اما باید این کار را انجام دهم.»
 

وی که متهم به سوءاستفاده و آزار جنسی دو دختر سوئدی است و هم‌اکنون در آزادی مشروط به‌سر می‌برد، افزود: «من تاکنون ۲۰۰ هزار پوند (نزدیک به ۲۳۵ هزار یورو) خرج مسائل قضایی خود کرده‌ام و باید از خودم دفاع کنم تا بتوانم ویکی‌لیکس را سر پا نگه ‌دارم.»
 

جزئیات این قرارداد از این قرار است که جولین آسانژ ۵۲۰ هزار پوند، (۶۰۰ هزار یورو) از انتشارات آمریکایی آلفرد ای. ناپف و ۳۲۵ هزار پوند (۳۸۰ هزار یورو) نیز از انتشاراتی کننگیت بریتانیا دریافت کرده است. افزون بر این از حق فروش این زندگی‌نامه در کشورهای دیگر و انتشار سریالی آن در روزنامه‌ها ۲۵۵ هزار پوند نصیب آسانژ خواهد کرد.
 

در حالی که منابع مالی ویکی‌لیکس پس از مسدود شدن حساب‌های بانکی آن توسط شرکت‌های پی‌پال، ویزا، مسترکارد و چند بانک آمریکایی، در ماه‌های اخیر محدود شده است این پول‌ها به‌منزله هوای تازه‌ای برای این سایت افشاگر به‌شمار می‌رود.
 

جولین آسانژ چندی پیش در گفت‌وگویی با روزنامه لوموند گفته بود که وب‌سایت ویکی‌لیکس پس از این محدودیت‌ها روزانه ۱۰۰ هزار یورو جمع‌آوری می‌کرد. با این حال هزینه‌های آن بسیار بالاست و ۵۰۰ هزار یورو به معنای شش ماه دوام ویکی‌لیکس خواهد بود.
 

انتشاراتی کننگیت قرار است این کتاب را سال آینده منتشر کند. این انتشاراتی امیدوار است که جولین آسانژ بتواند تا ماه مارس آینده خاطرات خود را به نگارش درآورد.
 

کارشناسان چنین قراردادی را «شجاعانه» خوانده‌اند. سردبیر «بوک‌سلرز» که میزان فروش کتاب‌ها را تخمین می‌زند در گفت‌وگو با روزنامه ایندپندت چاپ این کتاب را برای انتشارات کننگیت «چالشی بزرگ» خواند و گفت این مؤسسه انتشاراتی می‌تواند ۵۰ تا ۸۰ هزار نسخه از زندگی‌نامه آسانژ را به فروش رساند.
 

این کتاب تنها کتابی نخواهد بود که در مورد ویکی‌لیکس منتشر خواهد شد. دانیل دُمشایت ـ برگ، سخنگوی سابق جولین آسانژ که یک آلمانی است در نیمه ماه فوریه آینده کتابی را با عنوان «در داخل ویکی‌لیکس: دوران من با جولین آسانژ در خطرناک‌ترین وب‌سایت جهان» منتشر خواهد کرد.

دانیل دُمشایت ـ برگ که پس از اختلاف نظر بر سر مدیریت سایت ویکی‌لیکس ماه سپتامبر گذشته از این سایت جدا شد در این کتاب تنش‌ها و عملکرد ویکی‌لیکس را فاش می‌کند.
 

ویکی‌لیکس یک سایت اینترنتی افشاگر اسناد محرمانه دولتی است و در ماه‌های گذشته به‌خاطر انتشار مدارک سری از حضور نظامی آمریکا در عراق و افغانستان مورد انتقاد شدید این کشور قرار گرفته است.
 

 

Share