Share

گروه موسیقی چارتار که برای اجرای کنسرت در خارج از ایران به سر می‌برد، از زنانی که خواسته‌اند با آنها عکس یادگاری بگیرند، تقاضا کرده که حجاب داشته باشند و برای این کار روسری‌هایی را هم به این زنان داده است. این اقدام گروه موسیقی چارتار واکنش‌هایی را در شبکه‌های اجتماعی ایجاد کرده و گروهی از کاربران، هم تقاضای گروه و هم پذیرفتن این خواسته را از سوی زنان مورد انتقاد قرار داده‌اند.

chaartaar

یکی از زنانی که در کنسرت این گروه در شهر کلگری کانادا با آرمان گرشاسبی، خواننده چارتار، عکسی به یادگار گرفته، این عکس را در اینستاگرامش منتشر کرده است که در آن حجاب دارد.

در کامنت‌ها از این زن پرسیده شده که چرا با وجود بی‌اعتقادی به حجاب روسری به سر دارد و او پاسخ داده که ‌«گروه چارتار اگر با خانم‌های بی‌حجاب عکس داشته باشند، در ایران دچار مشکل می‌شود.»

این کاربر در ادامه، در پاسخ به این سوال که «روسری از کجا آوردی؟» جواب داده که: «روسری‌ها را خودشان آورده بودند.»

گروه چارتار این ادعا را در اینستاگرام خود تایید کرده اما بعد برخی از کامنت‌های اعتراضی را پاک کرده است. همچنین این گروه به هیچ کدام از کامنت‌گذارانی که درباره صحت این رویداد از اعضای گروه سوال کرده‌اند، پاسخ نداده است.

امتناع از عکس گرفتن با زنان بی‌حجاب به دلیل معذوریت‌های داخلی و احتمال اعمال فشار از سوی نیروهای امنیتی و وزارت ارشاد در ایران پیش‌تر هم دیده شده است اما اینکه گروهی روسری همراه داشته باشد و شرط عکس گرفتن را بر سر کردن روسری تعیین کند، کم‌سابقه است.

با این حال برخی از شرکت‌کنندگان در کنسرت برخی از گروه‌هایی که از ایران برای کنسرت به خارج از کشور رفته‌اند، مطرح شدن چنین تقاضایی را از سوی این گروه‌ها تایید کرده‌اند.

منتقدان به این رفتار گروه چارتار این نکته را مطرح کرده‌اند که این انتخاب گروه چارتار است که با «بی‌حجاب‌ها» عکس نداشته باشد اما مجبور نیست زنان را به روسری دعوت کند و به حجاب اجباری مشروعیت ببخشد.

آنها همچنین می‌گویند عمل زنانی که برای یک عکس یادگاری حاضرند روسری سر کنند قابل انتقاد است.

در اعتراض به این اقدام، برخی از کاربران در ایستاگرام این گروه به این رفتار اعتراض کرده‌اند. آنها نوشته‌اند: «آیا صحت داره که شما روسری با خود دارین و زنانی که بخوان با شما عکس بگیرن رو وادار می‌کنین روسری بگذارن؟ اگر درسته، می‌شه بپرسم چرا برای کسانی برنامه اجرا می‌کنین که پوشش‌شون رو قبول ندارین و از پول‌شون استفاده می‌برین؟ امیدوارم این رفتار زشت رو در باقی کنسرت‌ها ادامه ندین.»

کاربر دیگری هم در کامنت خود خطاب به این گروه نوشته است: «اگر این حرف درست باشه که با خودشون روسری بردن برای عکس گرفتن با خانم‌ها، مشخص می‌شه که سفیران واقعی جمهوری اسلامی هستن و روسری تحمیلی رو حتی در خارج از حصارهای اون زندان بزرگ با خودشون می‌برن که به زور سر خانم‌ها کنن. خیلی محترمانه می‌تونستن اصلا عکس نگیرن.»

گروه موسیقی ایرانی چارتار در سال ۱۳۹۰ تشکیل شده‌ است. سبک این گروه تلفیقی است و موسیقی الکترونیک را با آواز ایرانی تلفیق کرده است و از زمان انتشار اولین کارهای خود، مورد توجه مخاطبان به ویژه جوانان قرار داشته است.

این گروه قرار است در هفته‌های آینده در اروپا هم کنسرت‌ داشته باشد.

Share