Share

وزارت خارجه آلمان در اعتراض به «عملی نشدن» وعده مقامات ایران برای ملاقات خبرنگاران آلمانی با خانواده‌هایشان، علیرضا شیخ عطار، سفیر ایران در آلمان را احضار کرد.

به گزارش خبرگزاری آلمان، دولت این کشور به دلیل اینکه دو خبرنگار آلمانی که در ایران در زندان هستند، نتوانسته‌اند با خانواده‌هایشان ملاقات کنند، ناخرسندی خود را به سفیر ایران اعلام کرده است.

بنا بر این گزارش «مقامات ایران بارها به دیپلمات‌های آلمانی اطمینان داده بودند که این دو خبرنگار در تعطیلات کریسمس می‌توانند با اعضای خانواده‌شان دیدار کنند.»

در همین حال خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، عصر امروز خبر داد که امکان ملاقات دو خبرنگار فراهم شده است.

 

به نوشته خبرگزاری ایسنا «در پی درخواست وزیر امور خارجه آلمان از سرپرست وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و پیگیری علی‌اکبر صالحی (سرپرست وزارت امور خارجه ایران) و برخورد مثبت قوه قضاییه به دلیل مسائل انسان دوستانه، امکان ملاقات خانواده‌های دو تبعه آلمانی زندانی در ایران با توجه به نزدیکی سال نو میلادی در شهر تبریز فراهم شد.»

بر اساس این گزارش، این موضوع به مقامات وزارت خارجه آلمان و سفارت آلمان در تهران اعلام شده است.

دو خبرنگار روزنامه‌ی آلمانی «بیلد ام زونتاگ»، شامگاه یکشنبه ۱۸ مهرماه هنگامی که برای گفت‌وگو با سجاد قادرزاده، پسر سکینه محمدی آشتیانی، زن محکوم به سنگسار، و جاوید هوتن‌کیان، وکیل خانم آشتیانی به دفتر هوتن‌کیان رفته بودند٬ در دفتر کار این وکیل دستگیر شدند.

غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضاییه ایران و دادستان کل این کشور در نخستین نشست مطبوعاتی خود پس از این ماجرا گفت: «این افراد به هیچ وجه خبرنگار نیستند و یا حداقل کارت خبرنگاری ندارند. آن‌ها در واقع به عنوان توریست به ایران آمده‌اند.»

پس از بازداشت این دو خبرنگار، آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، در اظهارنظری خواهان آزادی دو روزنامه‌نگار آلمانی در ایران شد و وزارت امور خارجه آلمان ضمن تأیید روزنامه‌نگار بودن این دو، اعلام کرد که در راه آزادی آن‌ها تلاش خواهد کرد.

 

همچنین هورست کوهلر، رومن هرتزوگ، ریشارد ون وایستزکر و والتر شل، چهار رئیس جمهور پیشین آلمان از مقام‌های ایران خواسته‌اند تا این دو روزنامه‌نگار را آزاد کنند.

غلامحسین محسنی اژه‌ای آذرماه گذشته گفت که خبرنگاران آلمانی زندانی در ایران، «جاسوس» نیستند.

وی  ۱۵ آذر ۸۹  در یک نشست خبری در تهران گفت:‌ «این افراد ادعا می‌کنند که خبرنگار هستند اما با وزارت ارشاد هماهنگی نکردند و در کاری که خلاف بوده، وارد شدند که این پرونده هم‌اکنون در حال رسیدگی است.»

 

 

 

Share