Share

دولت آلمان می‌خواهد از همجنسگرایان این کشور که پس از جنگ جهانی دوم محاکمه شده‌اند اعاده حیثیت کند.

homosexual-berlin

هایکو ماس، وزیر دادگستری آلمان سه‌شنبه ۱۳ سپتامبر / ۲۳ شهریور، روز حقوقدانان این کشور، در شهر اسن اعلام کرد که در ماه اکتبر لایحه لغو احکام قضائی علیه همجنسگرایان را برای قانونی شدن آن ارائه خواهد کرد.

هایکو ماس که عضو حزب سوسیال دمکرات آلمان است، گفت: «این غیرقابل تحمل است که کسانی که از این احکام آسیب دیدند همچنان با این لکه جنایی زندگی کنند.»

حزب سبزهای آلمان و انجمن همجنسگرایان آلمان (LSVD) از این اقدام استقبال کردند.

وزیر دادگستری آلمان هفته گذشته نیز در سخنرانی خود درباره بودجه از این لایحه‌ که توسط همکارانش در کابینه دولت تصویب شد و برای تصمیم نهایی به پارلمان ارائه خواهد شد، خبر داد.

او می‌خواهد اطمینان یابد احکامی که پس از جنگ علیه همجنسگرایان در جمهوری فدرال و جمهوری دموکراتیک آلمان صادر شده بود به‌طور کلی لغو شوند.

بر این اساس محکومیت‌های به زندان، جریمه‌ها و هزینه‌های قانونی علیه همجنسگرایان با ایجاد صندوقی برای جبران خسارت‌ها باید جبران شوند.

احکام قضائی علیه همجنسگرایان بر پایه ماده ۱۷۵ قانون جنایی قبلی آلمان صادر می‌شد. این ماده از زمان امپراتوری آلمان حفظ شده بود. شکل خشونت‌بار آن در دوران حکومت نازی‌ها اعمال شد و همجنسگرایان مورد آزار و اذیت قرار می‌گرفتند و کشته می‌شدند. این قانون به همین شکل در آلمان فدرال و نسخه اصلاح‌شده آن در آلمان دمکراتیک اجرا می‌شد.

بر اساس همین قانون تا سال ۱۹۶۹ حدود ۵۰ هزار مرد همجنسگرا در آلمان فدرال مورد محاکمه قرار گرفتند. پس از آن تاریخ قانون ملایمتر شد تا این‌که در سال ۱۹۹۴ کاملاً حذف شد. در آلمان دمکراتیک که این محاکمات کمتر بود در سال ۱۹۶۸ این قانون حذف شد.

Share