Share

گروه موسیقی چارتار در پستی که در صفحه فیس بوک خود منتشر کرده درباره درخواست از زنان شرکت‌کننده در کنسرت کلگری کانادا برای رعایت حجاب هنگام عکس گرفتن توضیح داده است و گفته که این درخواست از سوی «دیگر برگزارکنندگان کنسرت» داده شده نه آنها.

chaartaar

پیش‌تر گزارش شده بود که این گروه از زنانی که خواسته‌ بودند با آنها عکس یادگاری بگیرند، تقاضا کرده که حجاب داشته باشند و برای این کار روسری‌هایی را هم به این زنان داده است.

این اقدام گروه موسیقی چارتار واکنش‌هایی را در شبکه‌های اجتماعی ایجاد کرده و گروهی از کاربران، هم تقاضای گروه و هم پذیرفتن این خواسته را از سوی زنان مورد انتقاد قرار داده بودند.

گروه چارتار داده شدن روسری به زنان هنگام عکس گرفتن را انکار نکرده است اما از این اتفاق اظهار تاسف کرده و گفته این پیشنهاد از سوی «دیگر برگزارکنندگان کنسرت» داده شده نه از سوی این گروه.

با این حال در یادداشت این گروه آمده که به دلیل «محدودیت‌های قانونی و تعهدی که برای اجرای گروه‌های موسیقی در خارج از کشور وجود دارد، انتخاب این گروه به رغم تمایلش به گرفتن عکس یادگاری با مخاطبان، صرف نظر کردن از گرفتن عکس بوده است».

%da%86%d8%a7%d8%b1%d8%aa%d8%a7%d8%b1-%db%8c%d8%a7%d8%af%d8%af%d8%a7%d8%b4%d8%aa

 

گروه چارتار پیش‌تر این ادعا را در اینستاگرام خود تایید کرده اما بعد برخی از کامنت‌های اعتراضی را پاک کرده بود.

در یادداشت واکنشی این گروه اما تاکید شده که این گروه به خودش اجازه دخالت در پوشش افراد را نمی‌دهد.

امتناع از عکس گرفتن با زنان بی‌حجاب به دلیل معذوریت‌های داخلی و احتمال اعمال فشار از سوی نیروهای امنیتی و وزارت ارشاد در ایران پیش‌تر هم دیده شده است اما اینکه گروه یا برگزارکنندگان روسری همراه داشته باشند و شرط عکس گرفتن را بر سر کردن روسری تعیین کند، کم‌سابقه است.

با این حال برخی از شرکت‌کنندگان در کنسرت برخی از گروه‌هایی که از ایران برای کنسرت به خارج از کشور رفته‌اند، مطرح شدن چنین تقاضایی را از سوی این گروه‌ها تایید کرده‌اند.

گروه موسیقی ایرانی چارتار در سال ۱۳۹۰ تشکیل شده‌ است. سبک این گروه تلفیقی است و موسیقی الکترونیک را با آواز ایرانی تلفیق کرده است و از زمان انتشار اولین کارهای خود، مورد توجه مخاطبان به ویژه جوانان قرار داشته است.

این گروه قرار است در هفته‌های آینده در اروپا هم کنسرت‌ داشته باشد.

Share