Share

سستی نیروهای امنیتی پاکستان و افزایش تقاضای پول از موضوع‌های سرمقاله روزنامه‌های بامداد امروز ایران است.

«سستی نیروهای امنیتی پاکستان»
سرمقاله امروز روزنامه تهران امروز با عنوان «پاکستان و امنیت ایران» در مورد ناامنی و بمب‌گذاری‌ها و عملیات‌های انتحاری در جنوب شرق ایران است که به نوشته نویسنده این سرمقاله در کشور پاکستان ریشه دارد.

در این سرمقاله آمده است: «وزیر کشور ‌در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا خبر دستگیری عبدالرئوف ریگی یکی از سرکردگان گروهک تروریستی ریگی صحت دارد، گفت: این خبر را ‌در مطبوعات و سایت‌ها دیدیم اما در جلسه‌ای که چند روز پیش در ترکیه با وزیر کشور پاکستان داشتیم، از او پرسیدیم، ولی هنوز تأیید نکرده و اطلاع دقیقی به ما ندادند. این همه در حالی است که وزیر کشور پاکستان در حاشیه اجلاس وزیران کشور عضو اکو در دیدار با همتای ایرانی خود گفته بود: دولت پاکستان به جمهوری اسلامی ایران اطمینان می‌دهد که برای مبارزه با تروریسم اقدامات عملی خود را گسترش دهد و ما آماده هرگونه همکاری با جمهوری اسلامی ایران برای مقابله با تروریست‌ها هستیم. جملاتی که بارها و بارها از جانب مقامات شنیده شده اما کمتر به همکاری ‌منتج شده است.»

نویسنده این سرمقاله افزوده: «ایران به دلیل همسایگی با یکی از جرم‌خیزترین کشورهای جهان، پاکستان، تاکنون هزینه‌های بسیاری را متقبل شده است، تا جایی که بر اساس گفته مقامات رسمی انفجارات اخیری که در کشورمان شهادت ده‌ها نفر از هم‌وطنان‌مان را رقم زد، سری در پاکستان داشته اگر پایی در چابهار پیدا کرده است. در چنین شرایطی آیا به نظر نمی‌رسد که کارویژه موافقت‌نامه‌های امنیتی دوجانبه متعددی که به امضای مقامات دوکشور رسیده، به زیر سوال رفته و گروه‌های تروریستی را در انجام جنایات‌شان وقیح‌تر می‌کند؟»

در بخش دیگری از سرمقاله می‌خوانیم: «آیا بهتر نیست وزارت کشور جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به سستی نیروهای امنیتی پاکستان که منجر به ناامنی بخش‌هایی از قلمرو سرزمینی ایران شده است به پیشنهاد یکی از مسئولان نظام جامه عمل پوشانده و برنامه‌ای برای تشکیل قرارگاه مشترک با پاکستان و گسیل نیروهای ویژه خود برای مقابله با تروریست‌ها و انهدام شبکه‌های تروریستی درون خاک پاکستان طراحی و مقامات پاکستانی را در شرایطی قرار دهند که به این خواسته به حق ایران برای تضمین امنیت سرزمینی‌اش تن دهد؟»

نویسنده سرمقاله تهران امروز ادامه داده است: «این رویکرد به هیچ وجه نافی اقدامات موفق حافظان امنیت نیست و پاسداری از این اقدامات موفق، توجه به این نکته را ضروری می‌دارد که همکاری‌های امنیتی ظرائفی دارد که بی‌توجهی به آن‌ها می‌تواند زمینه ساز اقدامات ناامن کننده‌ای فراتر از پیش‌بینی‌های درون توافقنامه‌ای باشد، اقداماتی که دولت پاکستان چندان حساسیتی به عدم ارتکاب آن‌ها از جانب خود نشان نمی‌دهد.»

متن کامل سرمقاله

افزایش تقاضای پول
سرمقاله امروز روزنامه دنیای اقتصاد با عنوان «روزهای سخت بانک مرکزی» در مورد افزایش تقاضی اسمی پول پس از اجرای هدفمندکردن یارانه‌ها است که از دیدگاه نویسنده این سرمقاله بانک مرکزی در صورت استقلال از دولت می‌تواند با خودداری از رفع تقاضای پولی، افزایش نرخ تورم را کنترل کند.

در این سرمقاله آمده است: «چند صباحی است که از آغاز طرح هدفمند شدن یارانه‌ها می‌گذرد. اگرچه می‌توان شواهدی مبنی بر افزایش قیمت کالاها و خدماتی که ارتباط مستقیم‌تر با این اقلام دارند را نیز مشاهده کرد، اما همه این‌ها می‌تواند تنها در کوتاه‌مدت اتفاق بیافتد و روندی فراگیر نداشته باشد. چگونه؟ کلید در دست بانک مرکزی است. مسأله اینجا است که مردم برای حفظ سطح معاش خود با این افزایش قیمت‌ها، بر تقاضای اسمی‌ پول می‌افزایند، اگر این تقاضای پول از سوی مقامات پولی پاسخ داده نشود، می‌توان انتظار کاهش تورم را پس از دوره فعلی داشت.»

این سرمقاله افزوده: «باید بر این نکته پای فشرد که به احتمال بسیار زیاد، بانک مرکزی به دنبال رفع تقاضای اسمی ‌پول خواهد رفت، اما مسأله اینجا است که اتفاقاً کنترل تورم تنها با خودداری مقامات پولی در رفع تقاضای فزاینده پول محقق می‌شود. به این شکل، اگرچه در کوتاه مدت تورم افزایش می‌یابد، اما با یک سیاست پولی شدید انقباضی بدون تردید می‌توان تورم را کنترل کرد و هر چه شدت انقباض بیشتر باشد، طول مدت تورم ابتدایی کمتر خواهد بود.»

در ادامه سرمقاله دنیای اقتصاد آمده است: «امروز اقتصاد ایران نیازی به مراتب بیش‌تر به سیاست‌های انقباضی دارد و این امر تنها در صورتی میسر می‌شود که بانک مرکزی بتواند استقلال عمل داشته و به تقاضاهایی که به خصوص انتظار آن می‌رود از سوی ارگان‌های مختلف دولت بر آن تحمیل شود، پاسخ نگوید و از همین رو است که اقتصاددانان ایران با وجود آنکه مصوبه استقلال بانک مرکزی را قدم نخست در این راه طولانی می‌دانند، از آن طرفداری می‌کنند که ای بسا بتواند هزینه‌هایی این چنین بر مقامات پولی را کاهش دهد و باعث شود تا آنان با خیالی آسوده‌تر در راه درست گام بردارند، هر چند زمزمه‌هایی که به گوش می‌رسد در جهت تصویب این طرح نیست.»

سرمقاله افزوده است: «گزاره اصلی و قطعی که می‌توان در مورد هدفمند‌شدن یارانه‌ها مطرح کرد آن است که این طرح به افزایش اسمی ‌تقاضای پول دامن می‌زند، اما شرط تورم‌زا بودن آن در بلند مدت، این است که عرضه پول برای پاسخ به این تقاضا رشد کند. با وجود شرایطی که امروز بر رابطه میان مقامات پولی و بدنه دولت حکم‌فرما است و دولت به تمامی ‌بر بانک مرکزی مسلط است، انتظار آن می‌رود تا بانک مرکزی قادر به کنترل عرضه پول نباشد. با این وجود، فرصت مناسبی است برای آنان که ادعا دارند بانک مرکزی دارای استقلال عمل است؛ روزهایی سخت و دشوار که اگر در پس آن تورمی‌ کمتر از حد انتظار رخ نماید، موفقیتی بزرگ برای مقامات پولی خواهد بود.»

متن کامل سرمقاله

سایر مطبوعات:
سرمقاله امروز روزنامه مردم‌سالاری با عنوان «آنارشیسم هدیه کریسمس»

سرمقاله امروز روزنامه رسالت با عنوان «‏۹ دی و نگرش وارونه به واقعیت‏»

 

 

Share