Share

سخنگوی وزارت خارجه ایران، اخبار مربوط به هماهنگی وزیران خارجه آمریکا و جمهوری اسلامی در باره آتش‌بس سوریه را رد کرد.

Syria

بهرام قاسمی می‌گوید این که جان کری و جواد ظریف با یکدیگر بر سر آتش بس در سوریه تماس داشته‌اند، ادعایی بیش نیست. روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال در گزارشی عنوان کرده بود که وزیر خارجه آمریکا در باره خطوط کلی طرح آتش‌بس سوریه، با همتای ایرانی خود گفت‌وگو کرده است.

خبرگزاری تسنیم، عصر سه‌شنبه (۱۳ سپتامبر/۲۳ شهریور)، به نقل از سخنگوی وزارت خارجه ایران نوشت: «جمهوری اسلامی ایران و ایالات متحده آمریکا اساسا هیچگونه تماس، رایزنی و گفت‌وگویی در خصوص مسائل منطقه با یکدیگر نداشته و ندارند.»

دولت ایران از آتش‌بس و  طرح صلح در سوریه استقبال کرده است. حسین جابری انصاری، معاون وزیر خارجه ایران یکشنبه ۱۱ سپتامبر در واکنش به توافق ‌آتش‌بس بین روسیه و آمریکا گفت که بحران سوریه راه حل نظامی ندارد‌ اما هر راه حل و توافقی از سوی بازیگران منطقه‌ای و بین‌المللی نمی‌تواند جایگزین تعیین آینده سوریه از سوی مردم این کشور شود.

انصاری افزود که اعلام نظر جزیی‌تر ایران در رابطه با توافق آتش‌بس، “منوط به رایزنی با دوستان و متحدان و دریافت اطلاعات مشخصتر از تفاسیر و مباحث این توافق” خواهد بود.

تکذیب تماس ایران و آمریکا بر سر آتش‌بس سوریه به موازات اعلام رسمی پیرامون ملاقات جابری انصاری با معاون وزیر خارجه روسیه اعلام می‌شود. خبرگزاری مهر سه‌شنبه ۲۳ شهریور نوشت انصاری روز چهارشنبه در مسکو با میخائیل بوگدانف در باره توافق مربوطه، دیدار و رایزنی می‌کند.

در جنگ داخلی سوریه، ایران در کنار روسیه، نزدیکترین متحد بشار اسد و خواستار بقای قدرت اوست. آمریکا از شورشیان میانه‌روی سوری حمایت می‌کند و روی سرنگونی اسد و روی کار آمدن دولتی تازه در این کشور پافشاری می‌کند.

آتش‌بس در سوریه؛ شکننده یا امیدوار کننده؟

Share