Share

یحیی رحیم‌صفوی، دستیار و مشاور عالی رهبر جمهوری اسلامی می‌گوید ایران باید روابط‌ش را با کشورهای عمان، کویت و حتی قطر بیش‌تر کند و هرگز نباید به سوی تنش با عربستان حرکت کند.

یحیی رحیم‌صفوی، فرمانده پیشین سپاه پاسداران و دستیار و مشاور عالی کنونی رهبر جمهوری اسلامی

یحیی رحیم‌صفوی، فرمانده پیشین سپاه پاسداران و دستیار و مشاور عالی کنونی رهبر جمهوری اسلامی

به‌گزارش «دیپلماسی ایرانی»، رحیم صفوی در نشست مشترک مؤسسه آینده‌پژوهی جهان اسلام و مرکز آموزش و پژوهش‌های بین‌المللی وزارت امور خارجه گفت: «پیشنهاد من این است که ما باید روابطمان را با کشورهای عمان، کویت، حتی قطر بیشتر کنیم و در رابطه با سعودی‌ها مدارا کنیم. ما به هیچ‌وجه نباید به سمت تنش سعودی‌ها حرکت کنیم.»

او عربستان سعودی را در حوزه ژئوپلیتیک خلیج فارس رقیب استراتژیک ایران دانست و گفت سعودی‌ها در حال حاضر با مدیریت آمریکا و شاید اسرائیل «می‌خواهند با ایران یک روابط تنش‌آلود به‌وجود آورند.»

مشاور رهبر جمهوری اسلامی از «شکست‌های عربستان سعودی» در سوریه، عراق، لبنان و یمن گفت و افزود: «سعودی‌ها نسبت به افزایش وزن ژئوپلیتیکی ایران معترض هستند و شکست‌های خود را به گردن ایران می‌اندازند.»

یحیی رحیم‌صفوی به موارد مختلف اختلافات ایران و عربستان سعودی از جمله در جنگ هشت ساله ایران و عراق و حمایت عربستان سعودی از عراق، و همچنین حادثه منا اشاره کرد و با در نظر گرفتن آن‌چه «قدرت برتر» ایران در منطقه خلیج فارس نامید، گفت حوزه خلیج فارس با داشتن نفت و گاز سالیان سال مورد توجه بوده و کشورهای دیگر برای حضورشان باید روابطشان با ایران را بهبود ببخشند.

فرمانده پیشین سپاه پاسداران در حالی از مدارا با عربستان سعودی حرف می‌زند که دی‌ماه سال گذشته حمله به مقرهای دیپلماتیک عربستان سعودی در تهران و مشهد صورت گرفت و در پی آن عربستان سعودی کلیه روابط خود با ایران را قطع کرد. همچنین ۱۵ شهریور جاری، در آستانه مراسم حج امسال، رهبر جمهوری اسلامی پیام شدیدالحنی علیه عربستان سعودی نوشت و در پی آن محمد بن نایف، وزیر کشور عربستان سعودی نیز پاسخی به مقامات ایرانی داد.

علی خامنه‌ای دو روز پس از این پیام نیز در دیدار با خانواده‌های کشته‌شدگان حادثه منا از «بی‌کفایتی» و «بی‌لیاقتی آل سعود» در حادثه منا حرف زد و گفت ایران در مقابل «جهالت و گمراهی آل سعود» ایستاده است. او از کشورهای دیگر خواست تا همچون ایران «گریبان سعودی‌ها را بگیرند».

در حادثه منطقه منا در شهر مکه، (دوم مهر ۱۳۹۴ / ۲۴ سپتامبر ۲۰۱۵) به‌دلیل ازدحام جمعیتِ زائران، بیش از دو هزار نفر جان باختند که تعداد کشته‌شدگان ایرانی در این رویداد ۴۶۴ نفر اعلام شد. در پی این حادثه تنش‌های دیپلماتیک بین ایران و عربستان سعودی ایجاد شد زیرا مقامات ایران مسئول این رویداد را عربستان سعودی می‌دانستند.

مقام‌های ایران، از جمله رهبر جمهوری اسلامی از زمان وقوع حادثه منا حملات شدیدی به مسئولان سعودی کردند و حتی برخی از مسئولان جمهوری اسلامی این حادثه را نوعی «توطئه» خواندند. عربستان سعودی اما آن را یک «حادثه غم‌انگیز» دانست.

Share