Share

چلسی منینگ سرباز تراجنسی آمریکایی که بردلی منینگ زاده شده و برای افشای اسناد محرمانه ارتش آمریکا به کمک «ویکی‌لیکس» مشغول گذراندن حکم ۳۵ سال زندان است، قرار است به خرج ارتش مراحل پزشکی تغییر کارکرد جنسیت را سپری کند.

chelsea-manning

چلسی منینگ پیش و پس از وارد مراحل تغییر کارکرد جنسیت شدن

چلسی منینگ از روز جمعه ۹ سپتامبر/۱۹ شهریور در زندانی در ایالت کانزاس در اعتراض به اینکه ارتش آمریکا هزینه تغییر کارکرد جنسیت او را نمی‌پرداخت، دست به اعتصاب غذا زده بود.

او ۱۴ سپتامبر/۲۴ شهریور اعلام کرد که ارتش آمریکا قبول کرده که هزینه‌های مربوط به هورمون‌درمانی، جراحی تغییر کارکرد جنسیت و دیگر مراقبت‌های پزشکی لازم را بپردازد.

روانشناسان و مشاوران منینگ از ماه آوریل توصیه کرده بودند که او  مراحل تغییر کارکرد جنسیت را آغاز کند. پزشکان گفته بودند که چلسی منینگ خواستار عمل تغییر کارکرد جنسیت است و برای این عمل آمادگی روانی لازم را دارد.

پس از آنکه ارتش آمریکا در ماه ژوئیه ۲۰۱۶ ممنوعیت عضویت افراد تراجنسیتی در نیروهای مسلح را لغو کرد، این موضوع مطرح شد که بیمه‌های بهداشت و درمان ارتش باید هزینه‌های مربوط به درمان‌های پزشکی افراد تراجنسیتی عضو ارتش را بپردازد.

چلسی منینگ با اینکه زندانی است همچنان سرباز نیروهای مسلح ایالات متحده آمریکاست و با کمک تیم‌های حقوقی «اتحادیه آزادی‌های مدنی آمریکا: (ACLU) از ارتش خواست که هزینه عمل‌های جراحی و هورمون درمانی‌های مداوم او را بپردازند.

منینگ در بیانیه‌ای که در آن خبر شکستن اعتصاب غذایش را منتشر کرد نوشت: «اکنون که ارتش تصمیم گرفت کار درست را انجام دهد، بی‌نهایت آسوده هستم. برای این تصمیم آنها را تحسین می‌کنم. این تنها چیزی است که همیشه می‌خواستم – که آنها اجازه بدهند من خودم باشم.»

ارتش ایالات متحده هنوز در مورد این تصمیم، بیانیه‌ای صادر نکرده است اما چیس استرانجیو، از وکلای «اتحادیه آزادی‌های مدنی آمریکا» این موضوع را تأیید کرده که هزینه‌های پزشکی مربوط به تغییر کارکرد جنسیت برای منینگ پرداخت خواهد شد.

استرانجیو در این باره گفت: «این یک روز به یاد ماندنی برای چلسی است. خوشبختانه دولت تعهد قانونی خود را برای ارائه مراقبت‌های پزشکی مورد نیاز به چلسی به رسمیت شناخت.»

در ماه جولای چلسی منینگ به دلیل فقدان مراقبت‌های پزشکی لازم در زندان برای تغییر کارکرد جنسیت، اقدام به خودکشی کرد.

قانون جدید ارتش ایالات متحده آمریکا که ماه ژوئیه تصویب شد به سربازان ترنس اجازه می‌دهد که در حین خدمت، مراحل تغییر کارکرد جنسیت را سپری کند. بیمه‌های بهداشت و درمان ارتش هم موظف هستند هزینه‌های مراقبت‌های پزشکی سربازان را بپردازند.

Share