Share

مجمع فیلم‌سازان سینمای ایران با ارسال نامه‌ای به آیت‌الله صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه ایران، خواهان تبرئه جعفر پناهی و محمد رسول‌اف، دو فیلم‌ساز در این کشور شدند.

 

به گزارش خبرگزاری کار ایران (ایلنا)، امضاکنندگان این نامه از صدور رأی محکومیت علیه این دو فیلم‌ساز، اظهار «تأثر» کرده و آن را باعث «بهت و حیرت» اعضای مجمع فیلم‌سازان سینمای ایران خوانده‌اند.

اعضای مجمع فیلم‌سازان سینمای ایران نوشته‌اند پناهی و رسول‌اف در سابقه فیلم‌سازی خود «افتخارات بسیاری را برای فرهنگ، هنر و سینمای ایران» رقم زده‌اند.

محمد احمدی، محسن امیریوسفی، کیومرث پوراحمد، عزیزالله حمیدنژاد، علیرضا داوودنژاد، سیامک شایقی، مهدی فخیم‌زاده، مهرداد فرید، مجید قاری‌زاده، منوچهر مصربی و داوود موثقی این نامه را امضا کرده‌اند.

هفته گذشته جعفر پناهی از سوی شعبه ٢۶ دادگاه انقلاب اسلامی تهران به شش سال حبس تعزیری و ٢٠ سال محرومیت از ساختن فیلم، فیلمنامه‌نویسی و سفر به خارج از کشور محکوم شد. محمدرسول‌اف نیز در حکمی جداگانه به شش سال حبس تعزیری محکوم شد.

پناهی به اتهام «اجتماع و تبانی و تبلیغ علیه نظام» به شش سال حبس تعزیری و به عنوان تتمیم مجازات به ٢٠ سال محرومیت از حقوق اجتماعی شامل ساختن فیلم، نوشتن هر نوع فیلمنامه، مسافرت به خارج از کشور و مصاحبه با رسانه‌ها و مطبوعات داخلی و خارجی محکوم شده است.

وی یک بار در روز پنجشنبه هشتم مرداد ۱۳۸۸ هنگامی که به همراه گروهی از سینماگران برای بزرگداشت کشته‌شدگان اعتراضات به بهشت زهرا رفته بود، بازداشت شد و بار دوم شامگاه دهم اسفندماه ۱۳۸۸، مأموران امنیتی با ورود به خانه این کارگردان سینما، پس از بازرسی خانه، وی را همراه با همسر و دخترش و پانزده تن دیگر از جمله محمد رسول‌اف که در خانه او مشغول کار بر روی فیلم تازه وی بودند، دستگیر کردند.

پس از این بازداشت رسانه‌های طرفدار دولت اعلام کردند، دلیل دستگیری پناهی، تدارک وی برای ساختن فیلمی علیه نظام بوده است.

با وجود آزادی همه بازداشت‌شدگان، جعفر پناهی بیش از سه ماه در زندان به‌سر برد و پس از اعتراضات متعدد جهانی نسبت به بازداشت وی و پس از پشت سر گذاشتن یک هفته اعتصاب غذا در زندان، سرانجام در تاریخ چهارم خردادماه امسال با تودیع وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی به طور موقت از زندان آزاد شد.

یک روز پس از اعلام حکم محکومیت برای جعفر پناهی، سینماگران و روشنفکران فرانسه برای دفاع از وی اعلام «بسیج عمومی» کردند.

به گزارش روزنامه لوموند، چاپ فرانسه، فردریک میتران، وزیر فرهنگ فرانسه «خشم» خود را از رأی دادگاه در ایران علیه پناهی اعلام کرد و دادگاه وی را «فرمایشی» نامید.

بر پایه این گزارش برنار هنری لوی، فیلسوف فرانسوی نیز در اظهارنظری گفت که پناهی به دلیل «سوء ظن به‌خاطر ساختن فیلمی در رابطه با جنبش سبز، جنبش اعتراضی مردم پس از انتخابات ایران، محکوم شده است.»

لوی با بیان این‌که «تنها جرم جعفر پناهی پشتیبانی از میرحسین موسوی بود» افزود: «تهران جرم و جنایت می‌تراشد و به هنرمندان و همه شهروندان خود اعلام جنگ کرده است.»

 

 

Share