Share

دبیر شورایعالی امنیت ملی اعلام کرد که توافق مبارزه با تروریسم و پولشویی در این شورا به جمع‌بندی رسیده اما تا زمانی که به امضا و تایید خامنه‌ای نرسیده باشد، نمی‌توان در باره آن چیزی گفت.

fatf

چهارشنبه ۲۴ شهریور، خبرگزاری تسنیم از قول علی شمخانی نوشت، شورایعالی امنیت ملی تصمیم خود را در باره قرارداد مبارزه با تروریسم و پولشویی (FATF) گرفته اما این جمع‌بندی زمانی اجرایی می‌شود که به امضا و تایید خامنه‌ای برسد: «چون به آن مرحله نرسیده، نمی‌توانیم در باره آن چیزی بگوییم.»

شمخانی به این سوال که آیا لازم است FATF در مجلس تایید یا رد شود، پاسخ مشخصی نداده و گفته است: «برخی چنین نظری دارند و چنین چیزی را بیان می‌کنند. حلا مجلس کار خود را می‌کند و شورا هم کار خود را انجام می‌دهد.»

دبیر شورای‌عالی امنیت ملی افزوده که هر چه اجماع در کشور نسبت به این معاهده بیشتر باشد مشکلات آن کمتر خواهد شد.

بحث بر سر پیوستن ایران به معاهده یاد شده، چالش جدیدی بین حامیان دولت روحانی و محافل اصولگرا و مخالفان برجام ایجاد کرده است. بیشترین مخالفت‌ها از تریبون‌های نماز جمعه بیان شده‌اند. احمد جنتی، امام جمعه تهران و دبیر شورای نگهبان از جمله این توافق را “یک مصیبت” خوانده و از مجلس خواسته که در برابر آن ساکت نماند. جنتی، جمعه ۱۹ شهریور گفت اگر ایران به این گروه کاری مبارزه با تروریسم و پولشویی بپیوندد “باید فاتحه بسیاری از چیزها را بخوانیم و در برابر دشمن تسلیم شویم.”

احمد علم‌الهدی، امام جمعه تندروی مشهد نیز این توافق را “کاپیتولاسیون بانکی” نامید.

سه‌شنبه ۲۳ شهریور، محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت در انتقاد از دخالت و حملات لفظی امامان جمعه گفت: «توقع داریم تریبون‌های نماز جمعه به وظیفه خود عمل کنند، ما شورای امنیت ملی داریم و این مباحث باید در این شورا بحث شود. جای این مباحث آنجاست.»

مخالفان FATF در مصاحبه‌ها و موضع‌گیری‌های خود، پیوستن ایران به “کارگروه اقدام مالی” را مغایر امنیت ملی و خلاف حیثیت کشور معرفی می‌کنند. رسانه‌های نزدیک به محافل امنیتی و نظامی، ابراز نگرانی و دلواپسی این گروه را به صورتی فشرده و چشمگیر پوشش می‌دهند. روزنامه کیهان پیوستن ایران به این کارگروه را “حراج اطلاعات بانکی” جمهوری اسلامی می‌خواند. نمایندگان اصولگرا در مجلس بررسی این توافق را در دستور کار کمیسیون امنیت ملی و اقتصادی گذاشته‌اند.

اجرای کامل برجام و اتصال دوباره بانک‌های ایرانی به سیستم مالی بین‌المللی، در گرو شفافیت در نظام مالی و بانکی ایران و مقابله با پولشویی و تروریسم است. عملیاتی شدن توافق FATF، دست سپاه و زیرمجموعه‌های آن را در مبادلات پنهان و غیرشفاف می‌بندد و میدان یارگیری ‌نزد حزب‌الله یا حماس را تنگ می‌کند.

عضویت در “کارگروه اقدام مالی” و موج جدید دلواپسی

Share