Share

چهار نفر از متهمان درگیری در مسجد قبای شیراز (مسجد آتشی‌ها) به حبس، تبعید، شلاق و ممنوعیت فعالیت فرهنگی محکوم شدند.

 

به گزارش تارنمای صبح‌امید در شیراز، محمدباقر ولدان، رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه استان فارس که به گفته مخالفان دولت «سردسته حمله‌کنندگان» به مسجد قبا بوده، از سوی دادگاه ویژه روحانیت به پنج ماه حبس تعزیری، سه سال نفی بلد (تبعید از استان فارس) و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده است.

ولدان، شهریور ۸۹ بازداشت شده بود که پس از چند روز با وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شد.

در همین حال دادگاه، کریمی، مسئول کانون فرهنگی مسجد قبا، خوبیاری، یکی از مسئولان دفتر آیت‌الله علی محمد دستغیب و ذاکری از فعالان مسجد قبا را به دو سال حبس تعزیری، چهار سال نفی بلد (تبعید از استان فارس) و ۱۰ سال ممنوعیت فعالیت فرهنگی محکوم کرده است.

این سه نفر، روحانی و از شاگردان آیت‌الله علی محمد دستغیب، مرجع تقلید ساکن شیراز هستند.

مسجد قبا که محل برگزاری سخنرانی آیت‌الله دستغیب است، در یک سال گذشته چندین بار مورد حمله لباس شخصی‌ها قرار گرفته و دو بار نیز حصارکشی و پلمب شده است. در یکی از آخرین حمله‌ها به مسجد قبا، ١٢ شهریور ۸۹، لباس شخصی‌ها به این مسجد حمله کردند. در جریان این حمله، تعدادی از حمله‌کنندگان و همچنین هوارداران آیت‌الله دستغیب که قصد «دفاع از مسجد قبا» را داشتند، زخمی شدند.

آیت‌الله دستغیب در انتخابات ریاست‌جمهوری سال گذشته از حامیان میرحسین موسوی بود، پس از انتخابات بارها از رفتار دولت با مخالفان و همچنین از عملکرد آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران انتقاد کرده است.

این مرجع تقلید روز گذشته در دیدار با خانواده مصطفی تاج‌زاده گفت: «هیچ یک از مراجع، وضع موجود را تأیید نمی‌کنند زیرا خلاف قرآن و سنت و قانون اساسی است.»

مصطفی تاج‌زاده از اعضای شورای مرکزی جبهه مشارکت ایران اسلامی است که در زندان اوین به سر می‌‌برد.

این مرجع تقلید همچنین گفت: «وقتی در روز قدس یا روز بعد از عاشورا به مسجد قبا حمله می‌شود، اصحاب مسجد از خودشان دفاع مشروع می‌کنند. کدام یک از مراجع عادل، حکم به این می‌کنند که مهاجمین را رها کنند و مدافعین را دستگیر و محاکمه کنند؟ هیچ کدام از مراجع چنین حکمی را امضا نمی‌کنند.»

آیت‌الله دستغیب افزود: «چرا باید عکس اشخاصی همچون آقایان موسوی و کروبی و صانعی و بیات زنجانی و بنده هم‌ردیف اوباما و سران کشورهای آمریکا و انگلیس قرار داده و در سطح وسیع چاپ نموده و به عنوان سران فتنه پخش کنند؟»

مقامات حکومت ایران از میرحسین موسوی و مهدی کروبی دو تن از رهبران مخالف دولت به عنوان «سران فتنه» نام می‌برند. «فتنه» اصطلاحی است که نخستین بار آیت‌الله خامنه‌ای در توصیف اعتراضات به نتیجه انتخابات سال گذشته به کار برد.

آیت‌الله خامنه‌ای، امروز در یک سخنرانی به طور ضمنی درباره رهبران مخالف دولت گفت: «گناه بزرگ برخی از دست‌اندرکاران فتنه سال گذشته، امیدوار کردن دشمن است.»
 

 

Share