Share

گروهی از سینماگران ایران به دیدار محمدجواد لاریجانی رفتند تا درباره پرونده جعفر پناهی و محمد رسول‌اف گفت‌وگو کنند.

 

به گزارش تارنمای خبرآنلاین، در این دیدار محمدمهدی عسگرپور مدیرعامل خانه سینما، فرهاد توحیدی رئیس هیأت مدیره و سخنگوی خانه سینما، رخشان بنی‌اعتماد، کمال تبریزی، سیدرضا میرکریمی سه فیلم‌ساز و پرویز پرستویی، بازیگر سینما حضور داشتند.

به گفته فرهاد توحیدی دیدار این سینماگران با محمدجواد لاریجانی، دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه و مشاور بین‌الملل رئیس قوه قضائیه عصر روز گذشته صورت گرفت.
 

در این دیدار سینماگران از حکم‌های صادرشده برای جعفر پناهی و محمد رسول‌اف، دو فیلم‌ساز ایرانی، ابراز نگرانی کردند و تأثیر صدور چنین احکامی را «منفی» و مورد «سوء استفاده ضدانقلاب» دانستند.
 

سینماگران با تأکید بر این‌که «شأن هنر بالاتر از آن است که به دام بازی‌های سیاسی درافتد» از قوه قضائیه درخواست کردند که در بررسی چنین پرونده‌هایی از نظرات کارشناسان سینما نیز استفاده کند.
 

آن‌ها با توجه به این‌که پرونده این دو کارگردان در مرحله تجدید نظر است، خواستار مساعدت مسئولان قوه قضائیه برای حل‌وفصل این پرونده شدند.
 

بر اساس این گزارش محمدجواد لاریجانی در پاسخ بر «استقلال قضات» تأکید کرد و برای پیگیری پرونده این دو سینماگر قول مساعدت داد.
 

فرهاد توحیدی همچنین از نامه‌ای با امضای ۱۲ سینماگر ایرانی به آیت‌الله صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه ایران خبر داد که در آن از وی درخواست شده که در حکم‌های جعفر پناهی و محمد رسول‌اف تجدید نظر شود.
 

این نامه را رخشان بنی‌اعتماد، ناصرتقوایی، رضا میرکریمی، کیومرث پوراحمد، کمال تبریزی، مجید مجیدی، مهدی فخیم‌زاده (فیلم‌ساز)، عزت‌الله انتظامی، داود رشیدی، پرویز پرستویی، امین تارخ (بازیگر) و منوچهر محمدی (تهیه‌کننده و فیلم‌نامه‌نویس) امضا کرده‌اند.
 

 

پیش از این مجمع فیلم‌سازان سینمای ایران نیز با ارسال نامه‌ای به آیت‌الله صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه ایران، خواهان تبرئه جعفر پناهی و محمد رسول‌اف شدند.

 

هفته گذشته جعفر پناهی از سوی شعبه ٢۶ دادگاه انقلاب اسلامی تهران به شش سال حبس تعزیری و ٢٠ سال محرومیت از ساختن فیلم، فیلمنامه‌نویسی و سفر به خارج از کشور محکوم شد. محمد رسول‌اف نیز در حکمی جداگانه به شش سال حبس تعزیری محکوم شد.
 

در رابطه با حکم صادر شده برای این دو سینماگر ایرانی، روشنفکران، هنرمندان و سینماگرانی از کشورهای دیگر اعتراضات خود را اعلام کردند.
 

یک روز پس از اعلام حکم محکومیت برای جعفر پناهی، سینماگران و روشنفکران فرانسه برای دفاع از وی اعلام «بسیج عمومی» کردند. آن‌ها به همراه سینماگران سوئیسی فراخوانی بر علیه این احکام منتشر کردند و کمیته‌ای به دفاع از وی تشکیل دادند.
 

جشنواره فیلم برلین نیز با انتشار یک بیانیه مطبوعاتی، حکم مقامات قضایی ایران علیه جعفر پناهی و محمد رسول‌اف، دو کارگردان سینما را «نقض آزادی بیان و آزادی هنر» دانست.
 

دیتر کوسلیک، مدیر جشنواره فیلم برلین (برلیناله) نگرانی عمیق خود از حکم صادر شده برای جعفر پناهی که عضو هیأت داوران شصت و یکمین دوره جشنواره برلین نیز هست، ابراز داشت.
 

مدیر جشنواره فیلم برلین اعلام کرد در این جشنواره که قرار است از دهم تا بیستم ماه فوریه ۲۰۱۱ برگزار شود تحت هیچ شرایطی کس دیگری را جایگزین جعفر پناهی در هیأت داوران نخواهد کرد.
 

با این حال جواد شمقدری، معاون سینمایی وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامی از مدیر جشنواره‌ فیلم برلین خواست به‌جای جعفر پناهی از دیگر سینماگران ایرانی دعوت کند.
 

وی در نامه‌ای نوشت: «با توجه به وضعیت قضائی و احکام صادره در خصوص آقای پناهی در حال حاضر چنین امکانی وجود ندارد و تا دادگاه تجدید نظر نمی‌توان هیچ اظهار نظر قطعی کرد.»

جشنواره فیلم کارلووی واری در جمهوری چک و شماری از سینماگران سرشناس بوسنی و هرزه‌گوین نیز حکم زندان جعفر پناهی و محمد رسول‌اف را محکوم کردند.
 

 

Share