Share

موشه یالون، وزیر امور استراتژیک اسرائیل گفت «مشکلات فنی» باعث شده تا جدول زمانی ایران برای تولید بمب اتمی عقب بیفتد.

 

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، این مقام اسرائیلی که پیش‌تر از فرماندهان نظامی و از کارکنان برنامه نظارت و بررسی امور نظامی ایران بوده، امروز به رادیو اسرائیل گفت: «ایران دست‌کم سه سال تا تولید بمب اتمی فاصله دارد.»

 

بنا بر این گزارش، مقامات اسرائیلی گفته‌اند که ایران «تخصص ساخت بمب اتمی» را دارد اما هنوز برای به دست آوردن مواد اولیه به «زمان» نیاز دارد.

 

موشه یالون همچنین گفت: ‌«این مشکلات، ساخت بمب اتمی از سوی ایران را به تأخیر می‌اندازد اما به نقطه عادی بر نمی‌گرداند.»

 

وزیر امور استراتژیک دولت اسرائیل افزود «ایران اگر همین روند کنونی را ادامه دهد، تا سه سال آینده می‌تواند به بمب اتمی برسد اما امیدوارم که ایران به چنین زمانی نرسد و با تلاش جهان غرب نتواند به بمب اتمی دست پیدا کند.»

 

وی همچنین گفت: «ارزیابی برنامه هسته‌ای مخفی ایران کار آسانی نیست اما نتایج این ارزیابی‌ها نشان می‌دهد که ایران در حال حاضر به توانایی تولید سلاح هسته‌ای دست پیدا کرده است.» با این حال یالون نگفت نتایج این ارزیابی‌ها را از کجا به دست آورده است.

 

تیرماه ٨٩ نیز لئون پنتا، رییس سازمان اطلاعاتی آمریکا (سیا) از توانایی ایران برای ساختن دست‌کم دو بمب اتمی در دو سال آینده خبر داده بود.

 

همچنین یوکیا آمانو، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ٢٢ شهریور ٨٩ در آغاز نشست سالانه شورای حکام گفته بود که «صلح‌آمیز بودن برنامه‌ هسته‌ای ایران را به دلیل آنکه تهران با بازرسان هسته‌ای همکاری کامل نمی‌کند، نمی‌تواند تأیید کند.»

 

آمانو همچنین در گزارش خود که دوشنبه ١۵ شهریور ٨٩ منتشر شد از احتمال «فعالیت‌های هسته‌ای محرمانه ایران با همکاری ارگان‌های نظامی» اظهار نگرانی کرده و اعلام کرده بود ایران برخلاف مفاد قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل و شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همچنان به غنی‌سازی اورانیوم ادامه می‌دهد.

 

آمریکا و متحدانش همواره ایران را به داشتن برنامه «غیر شفاف هسته‌ای» و «ساختن بمب اتم» متهم می‌کنند و به همین دلیل آن را هدف تحریم‌های گوناگونی قرار داده‌اند اما ایران می‌گوید که برنامه اتمی‌اش صلح آمیز است.

 

محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور ایران در تازه‌ترین اظهارنظر روز گذشته در جمع مردم استان البرز گفت غرب باید ایران هسته‌ای را بپذیرد. وی افزود اگر غرب اقدامی در ادامه مسیر قبل انجام دهد، راه مذاکرات ایران با گروه ۱+۵ مسدود خواهد شد.

 

سومین دور مذاکرات میان نمایندگان جمهوری اسلامی ایران و نمایندگان گروه ۱+۵ بر سر برنامه هسته‌ای ایران، پس از ۱۴ ماه توقف، دوشنبه ١۵ آذر ٨٩ در ژنو برگزار شد. دور تازه این مذاکرات قرار است اوایل سال ٢٠١١ در ترکیه برگزار شود.

 

آمریکا، روسیه، بریتانیا، فرانسه، چین و آلمان اعضای گروه ۱+۵ هستند که در رابطه با برنامه هسته‌ای ایران که به گفته آن‌ها در جهت «مقاصد نظامی» است، فعالیت می‌کنند.

 

 

Share