Share

قطع رابطه منافع ایران را تأمین نمی‌کند و پیام ٩ دی از موضوع‌های سرمقاله روزنامه‌های بامداد امروز ایران است.

 

«قطع رابطه منافع ایران را تأمین نمی‌کند»
سرمقاله امروز روزنامه آرمان با عنوان «نکاتی درباره قطع رابطه با انگلیس» در مورد مصوبه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران است که به تازگی خواهان قطع کامل روابط ایران با بریتانیا شده اما از دیدگاه نویسنده سرمقاله، قطع رابطه تأمین‌کننده منافع ایران نیست.

 

داریوش قنبری از نمایندگان اصلاح‌طلب مجلس ایران در این سرمقاله نوشته است: «اخیراً در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس مصوبه‌ای برای قطع رابطه با دولت انگلستان به تصویب رسیده که در هر حال و به اعتقاد من قطع رابطه هر کشوری در دنیای امروز تأمین‌کننده کامل منافع ملی نخواهد بود.»

نویسنده این سرمقاله افزوده: «اما نکته‌ای که نباید در این میان از نظر دور داشت سوابق نامطلوب مداخلات انگلیس در ایران است که یادداشت اخیر سفیر انگلیس در وبلاگش در واقع یادآور همان سوابق نامطلوب شد و کمیسیون امنیت ملی نیز به صورت طبیعی به این اقدام نسنجیده و برخلاف حسن‌نیت این دیپلمات بریتانیایی حساسیت نشان داد.»

نویسنده سرمقاله ادامه داده: «برای برخورد با چنین اقدامی از راه‌های دیگری از جمله تغییر سفیر براساس کنوانسیون وین می‌توان استفاده کرد، چرا که قطع رابطه منجر به تبعات و هزینه‌هایی در زمینه‌های اقتصادی، علمی و سیاسی می‌شود.»

 

نویسنده سرمقاله آرمان نوشته است: «به عنوان مثال در زمینه علمی و آموزشی، ما در حال‌حاضر دارای حدود پنج هزار دانشجو در انگلستان هستیم که در صورت قطع رابطه، وضعیت تحصیلی این دانشجویان به مخاطره می‌افتد و روابط تجاری و اقتصادی نیز آسیب می‌بیند. هرچند حجم این روابط به اندازه حجم روابط اقتصادی با کشورهای آلمان و ایتالیا نیست و در سال‌های اخیر نیز تحت ‌تأثیر مباحث هسته‌ای با انگلیس و سایر کشورهای اروپایی دچار کاهش روابط شده‌ایم. مع‌الوصف باید توجه داشت که اقدام سفیر انگلیس نیز بی‌پاسخ نماند.»

متن کامل سرمقاله

«پیام ٩ دی»
سرمقاله امروز روزنامه تهران امروز با عنوان «مهم‌ترین پیام ٩ دی» در مورد راهپیمایی ٩ دی ٨٨ و بررسی شکل‌گیری حوادث پس از انتخابات سال گذشته ایران است.

در این سرمقاله آمده است: «مهم‌ترین پیام ۹ دی، اثبات ناگسستنی بودن پیوند میان مردم و رهبری و تأکید ملی بر حراست از آرمان‌ها و ارزش‌های مورد نظر امام و رهبری بود. در واقع مردم ایران ثابت کردند که در شرایط مختلف، به‌ویژه در غبار فتنه و آشوب به هیچ‌وجه حاضر نیستند دست از آرمان‌ها و ارزش‌های خود بردارند.»

این سرمقاله افزوده: «مسائلی که در کشور در طول یک‌سال گذشته اتفاق افتاد، قابل دسته‌بندی است. آشوب‌هایی که در فتنه بر پا شد غبار و گرد و خاک‌های سیاسی ایجاد کرد، دلایل فراوانی داشت یکی از این دلایل، تلاش همیشگی عوامل بیگانه و استکبار که از اول انقلاب تاکنون به دنبال ضربه زدن به انقلاب بود و هستند، بود. اما ریشه بخش دیگری از حوادث سال قبل، مربوط به عوامل داخلی بود که در دو گروه قابل دسته‌بندی هستند. گروهی که تحت تأثیر برخی بزرگ‌نمایی‌ها و ادعاها، فریب خوردند و البته به سرعت و با روشنگری‌هایی که صورت گرفت، به دامن اسلام و انقلاب بازگشتند.»

در ادامه سرمقاله تهران امروز آمده است: «گروه دوم اما جریان‌ها و چهره‌هایی بودند که ناشیانه و ساده‌لوحانه به دنبال عوامل بیگانه به راه افتادند و به عنوان پادو‌های سیاسی آن‌ها نقش‌آفرینی کردند. عمده این افراد به دلیل مخالفت‌هایی که با انقلاب داشتند با این مجموعه همراه شدند.»

سرمقاله افزوده است: «می‌توان گفت که غالب توطئه‌آفرینی‌ها و غائله‌افکنی‌هایی که پس از انتخابات رخ داد، ریشه در مخالفت‌های داخلی و دشمنی‌های بیرونی سه دهه گذشته داشت. هرچند که مشخص است چنین تلاش‌هایی به دلیل پشتوانه عظیم مردمی نظام، تدابیر و همدلی وسیع دلسوزان انقلاب و اسلام و مهم‌تر از همه عنایت الهی، ره به جایی نخواهد برد و در صورت کوشش مجدد، تنها سوغات و دست‌آوردی که برنامه‌ریزان علیه کیان اسلام و ایران برای اربابان خویش خواهند برد، همان جلوه‌ها و تصویرهایی است که ۹ دی ۱۳۸۸ به تماشایش نشستند.»

متن کامل سرمقاله

سایر مطبوعات:
سرمقاله امروز روزنامه دنیای اقتصاد با عنوان «یارانه‌ها، تورم و پس‌انداز ملی»

 

سرمقاله امروز روزنامه مردم‌سالاری با عنوان «دولت‌ها و ملت‌ها»

 

 

Share