Share

سرانجام پس از دو ماه بی‌خبری، خانواده نازنین خسروانی، روزنامه‌نگار زندانی موفق به دیدار وی شدند.

 

به گزارش تارنمای کلمه این ملاقات صبح امروز به صورت کابینی برگزار شد و خانواده نازنین خسروانی روحیه این روزنامه‌نگار زندانی را «بسیار خوب» توصیف کردند.
 

نازنین خسروانی جهار‌شنبه ١۲ آبان‌ماه بازداشت شد. مأموران امنیتی پس از تفتیش منزل، وی را بازداشت کرده و کامپیوتر و وسایل شخصی‌‌اش را نیز با خود بردند.
 

وی در این مدت تنها یک بار در ششمین روز بازداشت خود، از زندان اوین با خانواد‌ه‌اش تماس تلفنی گرفته بود.

پس از این تماس، اعظم افشاریان، مادر نازنین خسروانی گفت که مسئولان زندان برای طی‌شدن مراحل آزادی وی اعلام کرده‌اند باید کفیل معتبر به دادسرا معرفی شود. اما با وجود این اعلام، مسئولان زندان اوین از دریافت کفالت برای وی خودداری کردند.
 

در روز ٢١ آبان‌ماه هنگامی که خانواده وی برای ملاقات به زندان اوین رفته بودند معلوم گردید که نازنین خسروانی ممنوع‌الملاقات است.
 

عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران، پنجم دی‌ماه جاری اتهام این روزنامه‌نگار را «اقدام علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام» اعلام کرد و افزود پرونده وی به زودی به دادگاه ارسال می‌شود.
 

نازنین خسروانی پیش‌تر در روزنامه‌های اصلاح‌طلب بهار، دوران امروز، سرمایه، کارگزاران و سرمایه که همگی توقیف شده‌اند، کار می‌کرد. وی در یک سال گذشته هیچ‌گونه فعالیت مطبوعاتی نداشت.
 

پس از انتخابات بحث‌برانگیز دهمین دوره ریاست جمهوری در ایران، ده‌ها روزنامه‌نگار در این کشور بازداشت و به حبس محکوم شده‌اند.

سازمان گزارشگران بدون مرز که انجمنی بین‌المللی در زمینه دفاع از آزادی رسانه‌ها است، ششم آبان‌ماه گذشته با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که «سرکوب بی‌وقفه مطبوعات»، چهره واقعی رژیم تهران است.
 

این سازمان چند روز پیش از انتشار این بیانیه، رده‌بندی جهانی آزادی مطبوعات در سال ٢٠١٠ را نیز منتشر کرده بود.

بر اساس این گزارش از بین ١٧٨ کشور ارزیابی شده، ایران در زمینه آزادی مطبوعات از رتبه ١۶٠ در سال ٢٠٠٣ به رتبه ١٧۵ در سال ٢٠١٠ سقوط کرده است.
 

سازمان گزارشگران بدون مرز در بیلان آزادی مطبوعات در سال ٢٠١٠ اعلام کرد که ایران برای دومین سال متوالی با ٣٠ روزنامه‌نگار تبعیدی بیشترین تعداد فرار روزنامه‌نگاران در جهان را به خود اختصاص داده است.

 

 

Share