Share

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) از بازداشت «هفت عضو القاعده» در شهرستان سردشت در شمال غربی ایران خبر داد.

 

خبرگزاری دولتی ایرنا به نقل از یک «منبع مطلع» که نامش اعلام نشده، گزارش داد این هفت نفر به دلیل «فعالیت‌های تبلیغی در جهت اهداف وهابیت و سلفی‌گری و ایجاد تفرقه بین شیعه و سنی» بازداشت شده‌اند.

 

شهرستان سردشت یکی از مناطق کردنشین ایران است که ساکنان آن عموماً سنی هستند.

 

این منبع به خبرگزاری ایرنا گفته که افراد بازداشت شده، حدود یک ماه پیش شناسایی شده‌ و تحت پیگرد بوده‌اند و توسط «سربازان گمنام امام زمان» بازداشت و تحویل مقامات قضایی شدند.

 

مقامات جمهوری اسلامی ایران از مأموران وزارت اطلاعات و نهادهای امنیتی به عنوان «سربازان گمنام امام زمان» نام می‌برند.

 

بنا بر این گزارش از افراد بازداشت شده «کتاب، جزوه و اسناد مرتبط در مورد فرقه وهابیت و فرقه‌های ضاله» کشف شده است.

 

در خبر ایرنا به هویت و تابعیت افراد بازداشت شده اشاره‌ای نشده است. منبع خبری ایرنا همچنین توضیح نداده هفت نفری که بازداشت شده‌اند، قصد اقدام مسلحانه داشته‌اند و یا اینکه صرفاً فعالیت تبلغی می‌کرده‌اند.

 

شبکه القاعده که دارای ماهیت نظامی است به عنوان یک شبکه «تروریستی» شناخته می‌شود. حمله این گروه به مرکز تجارت جهانی آمریکا در ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ جزو بزرگ‌ترین اقدامات «تروریستی» این شبکه به رهبری «اسامه بن لادن» قلمداد می‌شود.

 

خبرگزاری دولتی ایرنا در حالی از بازداشت هفت عضو القاعده در ایران خبر داده که مرداد ماه ۸۹، وارت خارجه آمریکا در گزارش سالانه خود، ایران را متهم کرد که از معرفی علنی اعضای بازداشت شده القاعده که در این کشور در بازداشت هستند؛ خودداری می‌کند و تمایلی برای محاکمه این افراد در کشور اصلی خود یا یک کشور سوم از خود نشان نمی‌دهد.

 

بنا به برخی از گزارش‌ها، تعدادی از اعضای خانواده اسامه بن لادن در ایران در بازداشت خانگی هستند. خبرگزاری العربیه، تیرماه ۸۹ به نقل از عمر بن لادن فرزند رهبر القاعده گزارش داد «مقامات جمهوری اسلامی ایران شرط کرده‌اند که جهت آزادی اعضای خانواده وی که از هشت سال پیش در ایران تحت بازداشت خانگی به‌سر می‌برند، کشور سومی غیر از عربستان سعودی میانجی‌گری نماید.»

 

القاعده هم‌اکنون در کشورهای افغانستان، پاکستان و عراق به فعالیت‌های شبه‌نظامی مشغول است.

 

 

Share