Share

ابراهیم رئیسی، معاون اول قوه قضائیه ایران گفت دستگاه قضایی، «سران فتنه» را با «قاطعیت و بدون اغماض» محاکمه می‌کند.

 

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا)، رئیسی که امروز در شهر مشهد مرکز استان خراسان رضوی سخن می‌گفت، افزود:‌«مهمترین جنایت سران فتنه آن است که با ایجاد فتنه بعد از انتخابات جای پا برای دشمن باز و آنها را برای نیل به اهدافشان امیدوار کردند.»

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران نیز روز گذشته گفته بود «مهم‌ترین گناه دست‌اندارکاران فتنه، امیدوار کردن دشمن بوده است.»

سران فتنه، اصطلاحی است که مقامات حکومت ایران پس از انتخابات بحث‌برانگیز ریاست‌جمهوری سال گذشته، درباره میرحسین موسوی و مهدی کروبی از رهبران مخالف دولت به کار می‌برند.

معاون اول قوه قضائیه همچنین هدف «اصلی» سران و دست‌اندرکاران «فتنه» را «ضربه زدن به ارزش‌های نظام» اعلام کرد و افزود امروز جریان سبز (جنبش مخالفان دولت) به «امید» اسرائیل و استکبار تبدیل شده است.

این مقام قضایی در حالی از محاکمه «قاطعانه» رهبران مخالف دولت خبر داده که تارنمای سحام‌نیوز روز گذشته اعلام کرد در آستانه روز ۹ دی، خبرهایی دایر بر بازداشت موسوی و کروبی منتشر می‌شود که صحت ندارد. بنا بر این گزارش، خبر بازداشت موسوی و کروبی برای «برآورد واکنش مردم و سنجش بازخورد رفتار جامعه» منتشر شده است.

حکومت ایران از ۹ دی به عنوان «حماسه ملی» یاد می‌کند و می‌گوید با راهپیمایی مردم در ۹ دی ۸۸ «بساط فتنه برچیده شده است.»

سحام نیوز هشدار داده که هرگونه اقدام علیه رهبران مخالف دولت، «تبعات فراوانی برای حاکمیت» به دنبال خواهد داشت.

تارنمای سحام‌نیوز وابسته به حزب اعتماد ملی است. مهدی کروبی دبیر کل این حزب است.

در ماه های گذشته فشار بر قوه قضائیه ایران برای بازداشت و محاکمه میرحسین موسوی و مهدی کروبی افزایش یافته است. در یکی از تندترین واکنش‌ها به بازداشت نشدن این دو رهبر مخالف دولت، حسین قدیانی، رئیس سازمان بسیج دانشجویی آذرماه گذشته با انتشار نامه‌ای سرگشاده به آیت‌الله صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه ایران خواهان اعدام رهبران مخالف دولت شد.

صادق لاریجانی چند روز پس از انتشار این نامه در جمع دانشجویان و اساتید دانشکده علوم قضایی در تهران گفت برای برخورد با «سران فتنه» تنها از آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران دستور می‌گیرد.

رئیس قوه قضائیه افزوده بود: «آن‌ها (کسانی که خواهان برخورد با رهبران مخالف دولت هستند) ادعا می‌کنند که سرباز ولایت‌ هستند این چه سربازی ولایت است که شما به طور غیرمستقیم رهبری را مورد هجمه قرار داده و ما را سپر کرده‌اید.»

 

 

Share