Share

نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد در واکنش به طرح شکایت عربستان سعودی از ایران بیانیه‌ای صادر کرد.

iran-seat-in-un

نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد در واکنش به شکایت عربستان سعودی بیانیه صادر کرد

به گزارش خبرگزاری فارس، در این بیانیه که شامگاه شنبه ۲۷ شهریور خطاب به شورای امنیت منتشر شد آمده است که شکایت عربستان سعودی از ایران «ادعاهای بی‌پایه و غیرمستند است».

جمهوری اسلامی ایران در این بیانیه از عربستان سعودی به دلیل شرکت در نبردهای داخلی یمن در یک سال و نیم گذشته انتقاد کرد و نوشت که عربستان «جنایات غیرقابل انکاری علیه غیرنظامیان، کودکان و زنان بی دفاع مرتکب می شود و ضمن انهدام زیرساخت های این کشور هیچ ابائی از حمله به بیمارستان ها و مدارس نداشته و ندارد».

در ادامه این بیانیه آمده است: «جای تعجب است در زمانی که عربستان در جنگ با یمن دهها میلیارد دلار سلاح برای بکارگیری علیه مردم یمن خریداری و مورد استفاده قرار می دهد، به شورای امنیت درباره کاربرد سلاح در یمن شکایت می کند».

نماینده عربستان سعودی در سازمان ملل پنجشنبه ۱۵ سپتامبر/۲۵ شهریور در نامه‌ای به رئیس شورای امنیت، از پشتیبانی تسلیحاتی ایران از شورشیان حوثی در یمن شکایت کرد. در این نامه «قاچاق سلاح‌های ساخت ایران» به یمن، نقض قطعنامه ۲۲۱۶ شورای امنیت و تهدیدی علیه ثبات عربستان، یمن و کل منطقه خوانده شده است.

ایران در بیانیه خود نوشت که «اعتقادی به راه‌کار نظامی در یمن نداشته و همواره خواستار پایان منازعه و اختلافات از طریق گفتگو و رجوع به ساز و کارهای قانونی و مسالمت جویانه است».

تهران و ریاض، در اوضاع یمن، عراق، سوریه و لبنان به جنگ نیابتی یکدیگر را متهم می‌کنند. در جنگ داخلی یمن، تهران از شورشیان حوثی حمایت می‌کند که به شیعیان نزدیک‌اند. ریاض متقابلاً از نیروهای دولتی و گروه‌های وفادار به عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهوری این کشور پشتیبانی می‌کند و در این مسیر، رهبری ائتلافی نظامی علیه حوثی‌ها و نیروهای ضد دولتی را به دست دارد.

بیشتر بخوانید:

عربستان از ایران به شورای امنیت شکایت برد

Share