Share

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در حاشیه نشست سران جنبش عدم تعهد کاهش قیمت نفت را به ضرر همه کشورها دانست و گفت که ایران از هر اقدامی در جهت ثبات قیمت نفت حمایت می‌کند.

روحانی در دیدار با رافائل کوره‌آ، رئیس جمهوری اکوادور در حاشیه اجلاس سران جنبش عدم تعهد

شبکه اطلاع‌ رسانی نفت و انرژی ایران، شانا، یکشنبه ۲۸ شهریور گزارش داد که رئیس جمهوری ایران در حاشیه اجلاس سران کشورهای عضو جنبش عدم تعهد در جزیره مارگاریتای ونزوئلا با رافائل کوره‌آ، همتای اکوادوری خود دیدار کرد و درباره نشست آینده اوپک گفت که ایران از بهبود بخشیدن بهای نفت حمایت می‌کند.

روحانی گفت که بی‌ثباتی و کاهش قیمت نفت به ضرر همه کشورها به ویژه تولیدکنندگان نفت است.

رئیس جمهوری ایران افزود: «تهران از هر اقدامی در جهت ثبات بازار و بهبود قیمت نفت که مبتنی برعدالت، انصاف و رعایت سهمیه عادلانه برای کشورهای تولیدکننده نفت باشد، حمایت خواهد کرد».

رئیس جمهوری اکوادور نیز به اجلاس آینده اوپک اشاره کرد و گفت که همه کشورها باید برای موفقیت این نشست تلاش کنند و «عدالت در قیمت نفت ضروری است».

اجلاس آینده صادرکنندگان و تولیدکنندگان نفت عضو و غیر عضو اوپک ۲۶ تا ۲۸ سپتامبر در الجزایر در حاشیه همایش بین‌المللی انرژی برگزار خواهد شد. روسیه نیز به عنوان تولیدکننده غیر عضو اوپک در این همایش شرکت خواهد کرد.

عربستان سعودی و روسیه به تازگی توافق کرده‌اند که در بازار نفت همکاری مشترک کنند و قصد دارند که تولیدات آینده نفت را محدود سازند.

محمد بارکیندو، دبیرکل اوپک شنبه ۱۷ سپتامبر اعلام کرد که نشست آینده اوپک غیررسمی خواهد بود و «قرار نیست تصمیمات اجرایی در آن گرفته شود».

ایران در اجلاس گذشته اوپک که قرار بود ماه آوریل با حضور روسیه برای تثبیت تولید و بهای نفت انجام شود، شرکت نکرد و این نشست لغو شد.

ایران به عنوان سومین تولیدکننده بزرگ عضو اوپک پس از لغو تحریم‌های غرب از ژانویه گذشته تولیدات نفت خود را افزایش داده است.

بیشتر بخوانید:

زنگنه: نفت ۵۵ دلاری از نظر ایران مناسب است

Share