Share

مدیرمسئول کیهان می‌گوید خروجی برجام ورودی داعش است و دولت یازدهم، جایگاه آمریکا را از شیطان به رقیب سیاسی تنزل داده و چه بسا رقیب را بعدها به شریک مبدل کند.

حسین شریعتمداری، مدیر مسئول موسسه کیهان

حسین شریعتمداری در همایشی که یکشنبه ۲۸ شهریور با عنوان “خسارت محض” برگزار شد، از تعامل دولت یازدهم با غرب و آمریکا انتقاد کرد و گفت: «در شرایطی که آمریکا از قالب شیطان به جایگاه رقیب برای ما رسیده، ممکن است رقیب بعدها به شریک تبدیل شود.»

این چهره اصولگرا که از مخالفان سرسخت برجام و توافق ضد پولشویی است، رویکردهای آمریکا در گفت‌وگو را به واتر بوردینگ (شکنجه القای حس خفگی در آب) تشبیه کرد. خبرگزاری تسنیم به نقل از شریعتمداری نوشت: «آمریکا در برخورد با ما از ترفند غرق مصنوعی استفاده می‌کند به طوریکه از این ترفند در زندان‌های بگرام و گوانتانامو نیز استفاده کرده است؛ در این حالت زندانی سعی می‌کند برای جلوگیری از غرق شدن به هر دستاویزی چنگ بزند که از این طریق زندانی گام به گام به هلاکت می‌رود.»

حسن روحانی در ماه تیر، گفته بود که برجام تهدید نظامی و سایه جنگ را از سر ایران دور کرد. شریعتمداری اما در همایش “خسارت محض” عنوان کرد که این تقویت قوای نظامی ایران بوده که مانع نگاه تهدیدآمیز غرب و آمریکا به ایران شده است.

“خروجی برجام: ورودی داعش”

نماینده خامنه‌ای در روزنامه کیهان از سپاه قدس و قاسم سلیمانی تمجید کرد و پذیرش تحریم ۱۷۱ فرد و ارگان و شرکت ایرانی در چارچوب برجام را آسیبی بزرگ، و توافق ضد تروریسم و پولشویی را فاقد هر دستاورد دانست. او که پیشتر عضویت ایران در توافق FATF را “حراج اطلاعات بانکی ایران” خوانده، در نقد مذاکره با آمریکا گفت: «خروجی برجام یقین بدانید که ورودی داعش است.»

حرف‌های شریعتمداری یک روز پس از مجمع سراسری فرماندهان و مسئولان سپاه و ساعاتی پس از دیدار سپاهیان ارشد با خامنه‌ای بیان شده‌اند. سرلشگرهای سپاه پاسداران نیز در مجمع یاد شده، آمریکا را دشمن اصلی خواندند و با  نکوهش مذاکره با دشمن، بر لزوم تقویت توان نظامی ایران تاکید ورزیدند.

آیت‌الله خامنه‌ای نیز صبح یکشنبه در دیدار با این فرماندهان یادآوری کرد که نقش سپاه تامین امنیت کشور و ایجاد هراس در دل “دشمن” است. او  بار دیگر بر سوءنیت امریکا تاکید کرد و خواستار گسترش بی‌اعتمادی به آمریکا شد.

خامنه‌ای هم‌چنین حرف‌های چندی قبل هاشمی رفسنجانی را غلط خواند. هاشمی رفسنجانی در ۲۰ مرداد ۱۳۹۵ گفته بود دلیل پیشرفت اقتصادی آلمان و ژاپن پس از جنگ دوم جهانی، محروم شدن انها از نیروی نظامی بوده است.

قدرت‌نمایی  سپاهیان در عرصه نظامی و حملات لفظی رهبر جمهوری اسلامی و زیرمجموعه‌های رسانه‌ای بیت رهبری علیه “دشمن” و “مذاکره” در حالی اوج گرفته که روحانی در اجلاس غیرمتعهدها در ونزوئلا به سر می‌برد و در سخنرانی خود یادآور شده که سیاست خارجی ایران مبتنی بر “رویکرد اعتدال و تلاش برای حل اختلافات از طریق گفت‌وگوست.”

در همین زمینه

رئیس ستاد کل: مذاکره با دشمن را نمی‌پذیریم

آیا سپاه “دولت در سایه” خامنه‌ای است؟

Share