Share

نامه‌ در‌خواست آزادی عبدالفتاح سلطانی، وکیل و فعال حقوق بشر در بند در زندان اوین خطاب به رییس قوه قضاییه به امضای پنج هزار نفر رسیده است.

abdolfatah-soltani

این شهروندان، کنشگران و فعالان مدنی و سیاسی از صادق لاریجانی، رییس دستگاه قضا در جمهوری اسلامی خواسته‌اند تا بر اساس قانون زمینه آزادی این زندانی سیاسی را فراهم کند.

خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، متن این نامه را همراه با اسامی امضاکنندگان منتشر کرده است.

عبدالفتاح سلطانی در حالی همچنان در زندان به سر می‌برد که به گفته دخترش، مائده سلطانی، یک سوم از دوران محکومیت خود را گذرانده اما با آزادی مشروط او موافقت نشده است: عبدالفتاح سلطانی، همچنان در زندان

این زندانی سیاسی در طول دوران حبس خود مادرش را از دست داد و این اتفاق در حالی رخ داد که آقای سلطانی پیش‌ از درگذشت مادرش به دلیل بیماری او تقاضای مرخصی کرده بود، اما روند جلب موافقت دادستانی تا زمان درگذشت او طول کشیده بود.

حال عمومی عبدالفتاح سلطانی چندان مساعد نیست.

در نامه‌ای که خطاب به رییس قوه قضاییه نوشته شده، آمده است که این زندانی سیاسی بیش از نصف دوران محکومیت خود را گذارانده و مشمول قانون آزادی مشروط می‌شود: «شرایط جسمی دکتر سلطانی نامساعد بوده و نیاز به خدمات پزشکی تخصصی دارد و مهم‌تر این‌که از سه سال قبل پرونده ایشان جهت اعمال ماده ۱۸که چهار قاضی خلاف شرع بودن حکم قبلی را تشخیص داده‌اند در دفتر شما منتظر رسیدگی حضرتعالی است.»

عبدالفتاح سلطانی، وکیل دادگستری و عضو کانون مدافعان حقوق بشر ۱۹ شهریور سال ۹۰ دستگیر و در دادگاه بدوی به اتهام «تبلیغ علیه نظام»، «اجتماع و تبانی علیه نظام»، «تشکیل کانون مدافعان حقوق بشر» و «تحصیل مال حرام» به ۱۸ حبس با تبعید به شهر برازجان و ۲۰ سال محرومیت از وکالت محکوم شد.

این حکم دو بار، یک بار در دادگاه تجدید نظر و بار دوم با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی شکسته شد و به ۱۰ سال حبس و دو سال محرومیت از وکالت کاهش یافت.

بر اساس ماده ۵۸ قانون مجازات اسلامی، چنانچه فردی به بیش از ۱۰ سال حبس محکوم باشد، دادگاه صادرکننده حکم می‌تواند پس از تحمل یک سوم از دوران محکومیت، حکم آزادی مشروط او را صادر کند.

سلطانی به بیماری قلبی و فشار خون مبتلا است و بارها در دوران حبس خود به بهداری زندان مراجعه کرده است. او همچنین در طول دوران حبس خود، با کاهش وزن شدید مواجه شده است و در این مدت تنها دو بار به مرخصی رفته است.

Share