Share

در انتخابات پارلمانی روسیه حزب روسیه متحد، حزب ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری این کشور، با اکثریت بالا پیروز شد. کمیسیون مرکزی انتخابات اعلام کرد که این حزب در آخرین شمارش آرا در صبح دوشنبه ۱۹ سپتامبر / ۲۹ شهریور  ۵۳,۸ درصد آرا را نصیب خود کرده است.

ولادیمیر پوتین و دمیتری مدودف از دفتر حزب خود، حزب روسیه متحد در مسکو دیدار و پیروزی این حزب را اعلام کردند.

ولادیمیر پوتین و دمیتری مدودف از دفتر حزب خود، حزب روسیه متحد در مسکو دیدار و پیروزی این حزب را اعلام کردند.

انتخابات پارلمانی روسیه در روز یکشنبه ۱۸ سپتامبر / ۲۸ شهریور برگزار شد. ۴۵۰ کرسی مجلس دومای روسیه این بار بر اساس لیست احزاب و به‌طور مستقیم در حوزه‌های انتخاباتی به رأی گذاشته شده‌اند.

از ۲۲۵ حوزه انتخاباتی، حزب روسیه متحد در بیش از ۲۰۰ حوزه پیشی گرفته است. بدین ترتیب انتظار می‌رود که این حزب با شمارش کل آرا ۳۰۰ کرسی دوما را به‌دست آورد.

نتیجه قطعی انتخابات پارلمانی روسیه پیش از ظهر دوشنبه اعلام خواهد شد و بعد از ظهر ناظران سازمان امنیت و همکاری اروپا (OSZE) نظر خود را درباره انتخابات روسیه اعلام خواهند کرد.

پوتین و دمیتری مدودف، نخست‌وزیر روسیه کمی پس از بسته شدن حوزه‌های رأی‌گیری از دفتر حزب خود در مسکو دیدار و پیروزی این حزب را اعلام کردند.

مدودف گفت: «می‌توان شجاعانه گفت: حزب ما پیروز شد.» پوتین نیز نتیجه این انتخابات را نشانه‌ای از «افزایش بلوغ سیاسی» مردم روسیه دانست و با کنایه به اپوزیسیون لیبرال گفت: «حتی برای شهروندان عادی روشن شد که وعده‌های توخالی بی‌ارزش‌‌اند.»

آزمونی برای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۸

در سال ۲۰۱۱ حزب روسیه متحد با ۴۹,۳ درصد آراء انتخابات پارلمانی اکثریتی با ۲۳۸ کرسی به‌دست آورد که منجر به اعتراضاتی علیه آن‌چه تقلب در انتخابات نامیده شد، گردید. نتیجه انتخابات کنونی به‌عنوان آزمونی برای کرملین در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۸ خواهد بود، اگر ولادیمیر پوتین بار دیگر کاندیدای آن شود.

دومین حزب پرقدرت در انتخابات پارلمانی روسیه، پس از حزب حاکم، حزب کمونیست این کشور است که حدود ۱۳,۹ درصد آرا را به‌دست آورده است. این حزب در انتخابات دوره قبل در سال ۲۰۱۱، ۱۹,۲ درصد آرا را کسب کرده بود.

به‌فاصله کمی از حزب کمونیست، حزب ملی‌گرای لیبرال دمکرات با ۱۳,۷ درصد آرا قرار دارد. آراء این حزب در سال ۲۰۱۱، ۱۱,۷ درصد آرا بود.

آماری که خبرگزاری فرانسه منتشر کرده اما متفاوت است. این خبرگزاری لیبرال دمکرات‌ها را با ۱۵,۷ درصد آرا دومین حزب قدرتمند اعلام کرده و گفته است حزب کمونیست ۱۵,۳ درصد آرا را به‌دست آورده است.

همچنین حزب «عدالت روسیه» نیز با ۶,۱ درصد آرا موفق شد به پارلمان راه یابد. این حزب در سال ۲۰۱۱، ۱۳,۲ درصد آرا را کسب کرده بود.

مشارکت کم مردم

دو حزب لیبرالی «اتحاد دمکراتیک» (Yabloko) و «آزادی مردم» (Parnas) موفق نشدند از نارضایتی مردم از بحران اقتصادی در انتخابات استفاده کنند. آن‌ها نتوانستند پنج درصد آرا را به‌دست آورند.

میزان مشارکت مردم در این انتخابات ۴۷,۵ درصد واجدین شرایط بود در حالی‌که در سال ۲۰۱۱، ۶۰,۲۱ درصد در انتخابات پارلمانی شرکت کرده بودند.

از نقاط مختلف روسیه گزارش‌هایی از تلاش برای دستکاری در نتایج انتخابات منتشر شد. ویدئوهایی بر روی اینترنت منتشر شده که نشان می‌‌دهند چگونه پشته‌ای از آرا در صندوق‌های رأی ریخته شده است.

اِلا پامفیلوا، رئیس کمیسیون انتخابات وعده داده است که به تمام موارد نقض قانون انتخابات رسیدگی خواهد شد.

بر انتخابات پارلمانی روسیه ۵۰۰ نماینده بین‌المللی سازمان امنیت و همکاری اروپا نظارت دارند.

Share