Share

انتخابات مجلس نهم، صحنه رویارویی اصولگرایان و گربه‌های خیابانی به جای احیای ببر ایرانی از موضوع‌های سرمقاله روزنامه‌های بامداد امروز ایران است.

 

انتخابات مجلس نهم، صحنه رویارویی اصولگرایان
سرمقاله امروز روزنامه ابتکار با عنوان «انتخابات آینده و سرنوشت گروه‌های سیاسی» در مورد نهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی ایران است که به نوشته نویسنده، اصلاح‌طالبان در آن حضور نخواهند داشت.

 

در این سرمقاله آمده است: «اسفند سال ۱۳۹۰، ایران شاهد برگزاری انتخابات دوره نهم مجلس شورای اسلامی است. اهمیت این انتخابات آن‌چنان است که می‌توان آن را یکی دیگر از بزنگاه‌های تاریخی تغییرات بنیادی در طیف بندی نیروهای سیاسی تفسیر کرد.»

نویسنده این سرمقاله افزوده: «فاصله انتخابات ریاست جمهوری ۸۸ تا انتخابات مجلس نهم، دوره فصل‌بندی جدیدی در ساحت سیاسی ایران به‌حساب می‌آید، به‌رغم زمزمه‌هایی که در این مدت مبنی بر بازگشت بخشی از اصلاح‌طلبان به گوش می‌رسد اما رفتار زیرپوستی، چیز دیگری را نشان می‌دهد. در اردوگاه اصلاح طلبان، دیدگاه‌های مختلفی وجود دارد، یک دیدگاه همچنان بر ادامه وضع موجود اصرار دارد و معتقد است راه بازگشت به حاکمیت وجود ندارد، بنابراین راهکار «باز دارندگی فعال» را برای خود انتخاب کرده‌اند. آن‌ها با این استدلال، که گفت‌وگو و چانه‌زنی بی‌ثمر است، اعتراض‌های اجتماعی را هدف قرار داده‌اند. گروه دیگری از اصلاح‌طلبان همچنان به بازگشت می‌اندیشند.»

در بخش دیگری از سرمقاله می‌خوانیم: «در نقطه مقابل این دیدگاه، دو نوع واکنش در جبهه اصولگرا مشاهده می‌شود. یک واکنش همان است که نسبت به دیدگاه اول وجود دارد یعنی عدم مدارا با آنان چرا که این بخش اصولگرایان حاضر به تفکیک بین دو دیدگاه فوق نیستند و در نگاه خود، این دیدگاه یک ترفند و تاکتیک سیاسی و بلکه دلیل بر پُررویی تعبیر می‌شود . واکنش دیگر بر صلح، آرامش و استقبال از این دیدگاه تأکید دارد. این بخش اصولگرایان ضمن گلایه از نحوه رفتار اصلاح‌طلبان و سکوت آنان در اتفاقات سال۸۸ اما به دنبال بهانه برای گفت‌وگو و بازگشت این بخش اصلاح‌طلبان می‌باشند. این گروه بسیار با احتیاط حرکت می‌کنند و البته مورد طعن گروه اول هستند.»

 

نویسنده سرمقاله ابتکار ادامه داده است: « به دلایل گفته شده، بدنه اجتماعی اصلاح‌طلبان، امید خود به نیروهای شناخته شده سیاسی را از دست داده و به دنبال نیروهای ناشناخته می‌باشند. بر این اساس بخشی از اصولگرایان به دنبال جلب رضایت آنان می‌باشند و در این مسیر رقابت پنهانی در جریان است و بخشی از رفتارهای سیاسی این گروه‌ها، معطوف به این هدف می‌باشد. حال با این تصویر احتمال بازگشت اصلاح‌طلبان به ساحت سیاست در ایران، صفر درصد است. پس انتخابات دوره نهم مجلس شورای اسلامی، صحنه رویارویی جدی نیروهای اصولگرا خواهد بود.»

متن کامل سرمقاله

«گربه‌های خیابانی به جای احیای ببر ایرانی»
سرمقاله امروز روزنامه مردم‌سالاری با عنوان «سازمان محیط زیست پاسخگو باشد» در مورد مرگ ببر سیبری در ایران است.

در این سرمقاله آمده است: «آخرین ببر ایران حدود ۵۲ سال پیش با گلوله یک شکارچی به زمین افتاد و از آن روز به بعد ایران ماند و حسرت جای خالی ببر. سوم اردیبهشت امسال اما در رسانه‌ها سروصدایی برپا شد و مسئولا ن محیط زیست نوید دادند که حسرت از دست دادن ببر ایرانی به پایان رسید و قرار است نسل این حیوان زیبا در کشور، احیا شود. جریان از این قرار بود که ما یک جفت پلنگ به کشور روسیه دادیم و آن‌ها علی‌رغم مخالفت مردم و رسانه‌هایشان، یک جفت ببرسیبری را در ازای آن پلنگ‌ها عازم کشور ما کردند.»

این سرمقاله افزوده: «منطقه حفاظت شده میانکاله که قرار بود در روزهای آغازین ورود ببرها به ایران برای اسکان مهمانان دوست داشتنی ما آماده شود، بنا به گفته مسئولا ن به دلیل کمبود اعتبار آماده نشد و ببرها ناچار شدند محیط آلوده باغ وحش ارم را با غذایی تحمل کنند که چه باب میلشان بود و چه نبود باید با آن کنار می‌آمدند. چرا که در باغ وحش ارم غذایی به غیر از گوشت الاغ و گاهی سر الاغ برای گوشت‌خواران سرو نمی‌شد. از غذا که بگذریم شرایط آب و هوایی و قرار گرفتن در معرض دید بازدیدکنندگان مسائلی نیست که ببر سیبری به آن عادت داشته باشد. لازم به یادآوری است که به محض ورود پلنگ‌های ایرانی به کشور روسیه که با هواپیمای اختصاصی وارد این کشور شدند، ولادیمیر پوتین، نخست وزیر این کشور شخصاً به دیدن پلنگ‌های ما رفت و این دیدار تاکنون چندین بار صورت گرفته است. اما ببرهای روسی در باغ وحش مورد بازدید بچه‌های مهدکودک و پیش دبستانی قرار گرفتند.»

در ادامه سرمقاله مردم سالاری آمده است: «بچه‌ها هم در بازدید از ببرها پفک نمکی و چیپس‌های‌شان را داخل قفس این مهمان عزیز پرت می کردند تا عمق علاقه‌شان را به آن‌ها ثابت کنند. آماده‌سازی منطقه حفاظت شده میانکاله آن‌قدر به درازا کشید که ببرها ناچار شدند هشت ماه در داخل قفس با مهمان‌نوازی ما دست و پنجه نرم کنند تا اینکه سرانجام پنجشنبه گذشته، ببر نر پشت نرده‌های آهنین باغ وحش ارم جان خود را از دست داد و خبرها حاکی از آن است که ببر ماده هم حال و روز خوشی ندارد و همین روزهاست که او هم جان بسپارد. حالا دیگر نه آرزوی رنگینی مانده و نه رویای بازی توله ببرها در میان درختان و نه پروژه عظیم احیای ببر ایرانی. این روزها آن‌چه مانده سرافکندگی ما در مقابل روس‌ها و بعد در مقابل اکوسیستم ایران است که نه تنها نسل ببر را احیا نکردیم بلکه از همان تعدادی هم که در روی کره زمین باقی مانده بود با ندانم کاری‌های‌مان یک عدد کم کردیم.»

سرمقاله افزوده است: «البته سرافکندگی بالاتر ما در حضور خداوند و دینمان اسلام است. چرا که ما پیرو پیامبری هستیم که همواره تأکید فراوان به حفظ حقوق حیوانات داشتند؛ آنگاه، این‌گونه حیوان زبان بسته را اسیر خودخواهی و ندانم‌کاری و کاغذبازی‌های خود کردیم و از سرزمین اصلی‌اش آواره و در پشت میله‌های باغ وحش وادار به مردن کردیم. شاید ما شایستگی یک اکوسیستم سالم را نداریم و بهتر است از این پس به جای تخیلات رنگین احیای شیر و ببر ایرانی، به همین گربه‌های خیابانی اکتفا کنیم و بیش‌تر از این خود را مدیون محیط زیست نکنیم.»

متن کامل سرمقاله

 

سایر مطبوعات:
سرمقاله امروز روزنامه دنیای اقتصاد با عنوان «ایران ۲۰۱۱»

 

سرمقاله امروز روزنامه آرمان با عنوان «دستگاه سیاست خارجی و علت نگاه به شرق»

 

سرمقاله امروز روزنامه تهران امروز با عنوان «از ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۱»

 

 

Share