Share

سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی خبر داده که شورای نگهبان با لایحه کاهش ساعات کار زنان شاغل در ادارات موافقت کرده است.

kar-zan

جلیل مختار در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر گفته که پس از اعلام رسمی این موضوع در صحن مجلس، موضوع کاهش ساعات کار زنان شاغل در ادارات به عنوان یک قانون به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ می شود.

این نماینده مجلس کاهش ساعت کاری زنان را در راستای موضوع صیانت و تحکیم کانون خانواده و استحکام بخشی بیشتر به بنیان خانواده دانسته که به دنبال آن زنان شاغل زمان بیشتری را در جمع خانواده خواهند گذراند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفته: «با دادن اختیار استراحت و دورکاری به خانمها از فضای کاری، آنان می توانند به وضعیت اعضای خانواده سر و سامان بهتر و بیشتری بدهند.»

 در لایحه کاهش ساعت کاری زنان پیش بینی شده که ساعات کار زنان دارای فرزند زیر هفت سال، همسر یا فرزند معلول و مبتلا به بیماری‌های خاص یا صعب العلاج و یا زنان سرپرست خانوار شاغل در دستگاه‌های اجرایی و بخش غیردولتی اعم از مشمولان قانون کار و قانون تأمین اجتماعی، در صورت تقاضای خود آنها از ۴۴ ساعت به ۳۶ ساعت با حفظ حقوق و مزایا، کاهش یابد.

تصویب این لایحه مخالفانی داشته است. فعالان و کنشگران حقوق زنان آن را مقدمه‌ای برای خانه نشین کردن زنان می‌دانستند و بر اساس آمار بسیار پایین اشتغال زنان آن اجرای آن را باعث بی‌تمایل شدن کارفرماها به استخدام زنان می‌دانستند.

در میان نمایندگان مجلس هم گروهی با این طرح مخالت کرده‌اند.

شهیندخت مولاوردی، معاون امور زنان دولت حسن روحانی اما از موافقان این لایجه بود.

او پیش‌تر گفته بود که: «خانم‌ها نباید در شرایطی قرار گیرند که بعد از استفاده از این قوانین برای بازگشت به محل کار دچار مشکل شوند، باید این موضوعات به ویژه در بخش خصوصی که هزینه‌بر است نهادینه شود چراکه آنها با چنین قوانینی ترجیح می‌دهند از کارمندان مرد استفاده کنند.»

Share