Share

صبح امروز شنبه ۱۱ دی ۸۹، چهار نفر به اتهام «افساد فی‌الارض و محاربه با خدا و رسول خدا» در زندان زاهدان، مرکز استان سیستان و بلوچستان در جنوب شرقی ایران اعدام شدند.

 

به گزارش خبرگزاری فارس، ابراهیم حمیدی، رئیس کل دادگستری سیستان و بلوچستان از «ظهوراحمد عاصف‌دوست، جهانبخش براهویی، محمود براهویی و شهرام نارویی» به عنوان کسانی که امروز اعدام شده‌اند، نام برد.

 

به گفته وی، این افراد اقدام به «آدم‌ربایی مسلحانه، ایجاد ترس و وحشت و قتل چند شهروند» کرده بودند.

 

رئیس کل دادگستری سیستان و بلوچستان همچنین گفت: «گروگانگیری‌ای که موجب ایجاد خوف و ناامنی و وحشت در بین مردم شود از مصادیق افساد فی‌الارض بوده و مجازات آن اعدام است.»

 

همچنین ۳۰ آذرماه گذشته ۱۱ نفر در محوطه زندان زاهدان به اتهام «افساد فی‌الارض و محاربه با خدا و رسول و مقابله با نظام» اعدام شدند.

 

دادگستری سیستان و بلوچستان پس از اعدام این ١١ نفر اعلام کرد این افراد از «وابستگان» و «هواداران» گروه جندالله بود‌ه‌اند و حکم آن‌ها پس از تائید مراجع عالی قضایی کشور به اجرا در آمد.

 

جندالله، یک گزوه سنی و پیکارجو در جنوب شرقی ایران است که می‌گوید برای دفاع از حقوق بلوچ‌ها مبارزه مسلحانه می‌کند.

 

آیت‌الله صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه ایران نیز ١٧ آذر ٨٩ در همایش سلامت اداری اعلام کرده بود تمامی «متجاوزین به عنف و سارقان مسلح» بدانند این اقدامات از نظر قانون «محاربه» تشخیص داده شده و قوه قضائیه در کمتر از یک ماه به پرونده آن‌ها را رسیدگی ‌می‌کند و بدون شک حکم‌شان «اعدام» است.

 

بنا به گزارش سالانه سازمان عفو بین‌الملل، تعداد اعدام‌های صورت گرفته در جمهوری اسلامی ایران در خلال سال ۲۰۰۹ میلادی بیش از ۳۸۸ مورد اعلام شده که پس از چین، با جمعیت بیش از یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون نفر، ایران را در رده دوم جهانی قرار می‌دهد.

 

هم اکنون دو سوم کشورهای عضو سازمان ملل، یعنی ۱۳۰ کشور، حکم اعدام را کنار گذاشته‌اند، اما در ۶۲ کشور همچنان مجازات اعدام اجرا می‌شود که جمهوری اسلامی ایران یکی از این کشورها است.

 

خبرگزاری حقوق بشر ایران (رهانا)، نیز امروز گزارش داد از آغاز سال ۱۳۸۹ تاکنون «بیش از ۲۰۰ نفر» در ایران اعدام شده‌اند که دست‌کم شش نفر از آن‌ها زن بوده‌اند. بر اساس این گزارش استان‌های تهران، خوزستان، اصفهان، یزد و آذربایجان غربی رتبه‌های اول تا پنجم اعدام در ایران را به خود اختصاص داده‌اند.

 

سازمان‌های مدافع حقوق بشر بارها از وضعیت حقوق بشر در ایران ابراز «نگرانی» کرده‌اند. مجمع عمومی سازمان ملل نیز دو هفته پیش قطعنامه‌ مصوب کمیته سوم این مجمع درباره وضعیت «نگران‌کننده» حقوق بشر در ایران را به تصویب رساند.

در این قطعنامه که با ۷۸ رأی موافق، ۴۵ رأی مخالف و ۵۹ رأی ممتنع به تصویب رسید از مجازات‌های «غیر انسانی»، «اعدام برای افراد زیر ۱۸ سال»، «شکنجه»، «نابرابری گسترده جنسیتی»، «خشونت علیه زنان»، «سنگسار» و «قطع عضو» به شدت انتقاد شده است.

 

این قطعنامه که برای هشتمین سال پیاپی جمهوری اسلامی ایران را به نقض حقوق بشر متهم کرده است، «افزایش مداوم اعدام‌ها» در ایران و مجازات‌های اعدام در ملاء‌عام را «نگران‌کننده و به‌دور از اقدامات ایمنی شناخته شده جهانی» دانسته است.

 

 

Share