Share

عباس‌علی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان گفت حذف رئیس‌جمهور از ترکیب مجمع عمومی بانک مرکزی ایران «غیرقانونی» نیست.

 

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، عباس‌علی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان امروز در یک نشست خبری در تهران با اعلام ردشدن مصوبه مجلس درباره ترکیب مجمع عمومی بانک مرکزی از سوی این شورا، گفت ایراد شورای نگهبان به طرح استقلال بانک مرکزی به دلیل ورود اقتصاددانان به ترکیب مجمع عمومی است و نه حذف رئیس‌جمهور از آن.

 

به گفته وی اگر اقتصاددانان از ترکیب جدید مجمع بانک مرکزی حذف شوند، «احتمال دارد که مصوبه مجلس رفع ایراد شود.»

 

مصوبات مجلس شورای اسلامی ایران پس از تأیید شورای نگهبان قابل اجرا خواهد بود.

 

کدخدایی گفت چون بانک مرکزی از نهادهای حاکمیتی است و به همین دلیل عضویت افرادی که در خارج از قوای سه‌گانه هستند و از جمله اقتصاددانان در این نهاد حاکمیتی، «مغایر» اصل ۴۴ قانون اساسی است.

 

٢٣ آبان ٨٩ نمایندگان مجلس شورای اسلامی ایران به هنگام بررسی برنامه پنجم توسعه، در مصوبه‌ای ترکیب مجمع عمومی بانک مرکزی این کشور را تغییر دادند و رئیس‌جمهور را از این مجمع حذف کردند.

 

محمود بهمنی، رئیس کل بانک مرکزی در نخستین واکنش به این مصوبه اعلام کرد هرگاه احساس کند، استقلال بانک مرکزی خدشه‌دار شده است، استعفا می‌دهد.

 

مجمع عمومی بانک مرکزی تاکنون متشکل از پنج نفر، شامل رئیس جمهور به عنوان رئیس مجمع، وزیر امور اقتصاد و دارایی، معاون برنامه‏ریزی رئیس جمهور و وزیر بازرگانی و یک نفر از وزرا به انتخاب هیئت وزیران بود.

 

اما در مصوبه تازه مجلس، رئیس جمهور از عضویت و ریاست مجمع عمومی بانک مرکزی ایران کنار گذاشته شده و «وزیر امور اقتصادی و دارایی، معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهوری، دادستان کل کشور، رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران و هفت اقتصاددان با دست‌کم ۱۵ سال تجربه» ترکیب ١١ نفره مجمع عمومی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران را تشکیل می‌دهند.

 

اما رئیس کل بانک مرکزی گفته است «کشور را نمی‌توان بر اساس نظر اقتصاددانان اداره کرد.»

 

شمس‌الدین حسینی، وزیر اقتصاد ایران نیز با انتقاد از مصوبه مجلس گفت مجمع عمومی بانک مرکزی نباید از کنترل حاکمیت خارج شود.

 

در حال حاضر، رئیس بانک مرکزی ایران به پیشنهاد رئیس‌جمهور و تأیید مجمع عمومی و با حکم رئیس جمهور منصوب می‌شود.

 

پس از روی کار آمدن محمود احمدی‌نژاد به عنوان رئیس‌جمهور ایران در سال ١٣٨۴، ابراهیم شیبانی در سال ١٣٨۶ از ریاست بانک مرکزی کنار گذاشته شد و طهماسب مظاهری به جای منصوب شد. طهماسب مظاهری نیز پس از یک سال جای خود را به محمود بهمنی داد.

 

تحلیل‌گران اقتصادی معتقدند که مصوبه مجلس شورای اسلامی ایران راه «دخالت» دولت در بانک مرکزی را مسدود می‌کند و باعث «استقلال بانک مرکزی» از دولت خواهد شد.

 

 

Share