Share

شرکت معادن ذغال سنگ استان کرمان از حفر تونل جدیدی برای یافتن و نجات سه معدنچی که از ١٧ روز پیش زیر آوار مانده‌اند، خبر داد.

 

یعقوب فضلی، مدیر روابط عمومی شرکت ذغال سنگ کرمان، امروز در گفت‌وگو با خبرگزاری کار ایران (ایلنا)، گفت: «در معدن اشکیلی عملیات حفر یک حلقه تونل جدید از سطح روی زمین آغازشده است.»

 

وی افزود: «به گفته کارشناسان مسیر این تونل به صورت عمود برمحل ریزش معدن خواهد بود.»

 

به گفته این مقام مسئول، «خانواده کارگران زیر آوار مانده نسبت به یافتن عزیران خود هنوز امیدوار هستند و گروه نجات با سرعت به فعالیت خود ادامه می‌دهد.»

 

۲۳ آذرماه گذشته با ریزش معدن زغال‌سنگ «اشکیلی» در شهر «هجدک» از توابع شهرستان راور در استان کرمان، چهار کارگر زیر آوار گرفتار شدند. شهرستان راور در ١۴٠ کیلومتری کرمان در جنوب‌شرقی ایران قرار دارد.

به گزارش خبرگزاری کارگری ایران (ایلنا) در روز نخست ریزش معدن، جسد طیب والیان توسط نیروهای امدادی خارج شد اما حسین گریکی‌پور، مسلم نجفی و حسین یزدی‌زاده با گذشت ١٧ روز همچنان زیر آوار معدن هستند.

 

در حالی که امروز مدیر روابط عمومی معادن زغال سنگ کرمان از احتمال زنده بودن سه معدنچی خبر داده اما دوم دی جاری، اسماعیل نجار، استاندار کرمان گفت احتمال زنده ماندن سه معدنچی که بر اثر ریزش معدن در شهرستان راور در عمق ۶۰۰ متری زمین گرفتار شدند، وجود ندارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، نجار افزود خانواده‌های این معدنچیان باید توسط یک روحانی «توجیه» شوند.

به گفته وی، متخصصان اعلام کرده‌اند خارج کردن جسد معدنچیان «دشوار، پیچیده و غیرقابل انتظار» است. استاندار کرمان همچنین گفته بود نباید با انجام عملیات امدادی، تعداد کشته‌شدگان افزایش پیدا کند.

 

یک سال پیش نیز چهار کارگر معدن اشکیلی بر اثر گازگرفتگی جان خود را از دست دادند. خبرگزاری ایلنا هفته پیش گزارش داد در چند سال گذشته ۵۰ معدنچی در کرمان جان خود را از دست داده‌اند.

 

به گزارش ایلنا، «با حذف بخش بازرسی و ایمنی وزارت کار و اداره نشین شدن این بازرسین، حوادث حین کار افزایش چشمگیری یافته است.»

 

محمدعلی کریمی نماینده کرمان و راور در مجلس ایران نیز گفته است در یک سال گذشته ۳۰ نفر بر اثر ریزش معدن در ایران جان داده‌اند.

 

۱۶ آذر سال ۸۸ نیز انفجار معدن باب‌نیزو در شهرستان زرند استان کرمان ٩ قربانی گرفت. استان کرمان یکی از مناطق استخراج زغال‌سنگ و مس در ایران است.

 

 

 

 

Share