Share

داریوش قنبری، سخنگوی فراکسیون اقلیت مجلس شورای اسلامی ایران از تلاش برخی از نمایندگان برای استیضاح وزرای بازرگانی و کشور خبر داد.

 

قنبری امروز در گفت‌وگو با تارنمای خبرآنلاین گفت نمایندگان اصولگرا نیز با استیضاح این وزار موافق هستند.

 

این نماینده اصلاح‌طلب مجلس ایران از «واردات بی‌رویه از چین و ورشکستگی تولید‌کنندگان داخلی، عدم تناسب قیمت اجناس وارداتی با تولیدات داخلی، تضییع حقوق مصرف‌کنندگان با خرید کالاهای بی‎کیفیت وارداتی و عدم مدیریت واردات» به عنوان دلایل استیضاح مهدی غضنفری، وزیر بازرگانی نام برد.

 

قنبری با اعلام اینکه سکوت در مقابل این حجم عظیم واردات «خیانت» است، خواهان «تبدیل این حس به یک حساسیت عمومی» شد.

 

سخنگوی فراکسیون اقلیت مجلس افزود: «مهدی غضنفری کمتر برای پاسخ‌گویی به سوالات نمایندگان به مجلس می‌آید و تاکنون سوالات و تذکرات ما زیاد بوده و هیچ‌گاه پاسخ مشخصی داده نشده است.»

 

وی از استیضاح به عنوان «راهکار نهایی» نام برد و افزود: «راجع به عملکرد ضعیف وزیر بازرگانی با نمایندگان مذاکره شده است.»

 

داریوش قنبری همچنین مصطفی محمدنجار، وزیر کشور ایران را از «وزرای ناتوان» نامید که در «صف استیضاح» قرار دارد. وی اما به دلایل استیضاح وزیر کشور اشاره‌ای نکرده است. به گفته این نماینده مجلس در روزهای آینده طرح استیضاح وزیران بازرگانی و کشور تهیه می‌شود.

 

قنبری همچنین گفت: «وزیر نفت هم در مظان استیضاح است ولی هنوز به جمع بندی نهایی در باره زمان استیضاح وی نرسیده‌ایم.»

 

در طول بیش از یک سالی که از عمر دولت دهم می‌گذرد، پیش‌تر نیز طرح استیضاح «حمیدرضا حاجی‌بابایی، وزیر آموزش و پرورش؛ صادق خلیلیان، وزیر جهاد کشاورزی؛ مسعود میرکاظمی، وزیر نفت؛ حمید بهبهانی، وزیر راه؛ مصطفی محمدنجار، وزیرکشور؛ علی‌اکبر محرابیان، وزیر صنایع و مهدی غضنفری، وزیر بازرگانی» شش وزیر دولت دهم در مجلس آماده شده‌اند اما هیچ‌گاه مطرح نشد.

 

در آخرین طرح استیضاح، هفت مهر ۸۹ تقاضای استیضاح وزیر آموزش و پرورش با ۲۸ امضا از سوی هیأت‌رئیسه مجلس اعلام وصول شد.

 

اما چهار روز بعد، علیرضا سلیمی، مخبر کمیسیون آموزش گفت تعداد امضاهای موافق استیضاح حمیدرضا حاجی بابایی به زیر حد نصاب رسیده و استیضاح منتفی شده است.

 

به گفته وی «از تعداد امضاهای موافق استیضاح وزیر آموزش و پرورش، تعداد ۱۹ نماینده، درخواست خود را پس گرفتند و به دلیل عدم رسیدن به حد نصاب، استیضاح منتفی است.»

 

یک هفته پس از منتفی شدن طرح استیضاح وزیر آموزش و پرورش، ۱۵۰ نماینده مجلس با ارائه طرحی خواهان «محدود شدن استرداد استیضاح وزرا» در مجلس شدند.

 

به گفته عباسعلی نورا از نمایندگان مجلس، بر اساس این طرح، پس از اعلام وصول طرح‌های استیضاح، انصراف از استیضاح با درخواست ۱۰ نماینده امضا کننده و رأی مجلس امکان‌پذیر است. وی دلیل ارائه این طرح را جلوگیری از «افت جایگاه مجلس» اعلام کرد.

 

Share