Share

یک مقام ایرانی گفته است که جمهوری اسلامی از ۱۱۸ فروند هواپیمای ایرباسی که قرار بود بخرد ۱۱۲ فروند را خریداری خواهد کرد.

AIRBUS-A3211

رویترز، سه‌شنبه ۳۰ شهریور / ۲۰ سپتامبر به نقل از این مقام ایرانی نوشته است دلیل کاهش شش فروند هواپیمای ایرباس از لیست خرید ایران «تأخیر در صدور مجوزهای مربوطه از سوی آمریکا» است.

این شش فروند هواپیما قرار بود در سال ۲۰۱۶ به ایران تحویل داده شود.

ایران در ماه ژانویه سال جاری اعلام کرد که می‌خواهد ۱۱۸ فروند هواپیما به ارزش ۲۷ میلیارد دلار از شرکت ایرباس خریداری کند.

به‌گفته این مقام ایرانی بخش‌هایی از این هواپیما قطعات آمریکایی دارند و این کشور از صدور مجوز صدور این قطعات امتناع و در روند نهایی شدن این توافق کارشکنی کرده است.

او گفت ممکن است در هفته‌های آینده توافق میان ایران و شرکت ایرباس نهایی شود.

این مقام ایرانی همچنین در مورد قرارداد خرید هواپیماهای بویینگ آمریکا نیز گفت: ممکن است ایران از خرید یک فروند هواپیما انصراف دهد و به جای ۱۰۹ فروند، ۱۰۸ فروند هواپیما از این شرکت خریداری کند.

توافق ایران و شرکت بوئینگ برای فروش ۸۰ فروند هواپیما به شرکت ایران‌ایر و اجاره ۲۹ فروند هواپیمای دیگر، در ماه ژوئن صورت گرفت.

علیرضا جهانگیریان، رئیس سازمان هواپیمایی ایران در مرداد ۱۳۹۳ گفته بود از میان ۲۵۱ فروند هواپیمای موجود در ناوگان هوایی ایران، ۱۰۸ فروند زمین‌گیر هستند. او افزوده بود که ارتقای ناوگان هوایی کشور به دستکم ۵۰۰ فروند هواپیما نیاز دارد.

از انجام اولین پرواز هوایی در ایران در سال ۱۲۹۲، دو هزار و ۱۲۷ نفر جان خود را در سوانح هوایی نظامی و غیرنظامی از دست داده‌اند.

Share