Share

نزار زکا، شهروند لبنانی بازداشت شده در ایران به ۱۰ سال حبس و پرداخت چهار میلیون و ۲۰۰‌هزار دلار جریمه محکوم شده است. خبرگزاری اسوشیتدپرس این خبر را به نقل از منابع نزدیک به آقای زاکا، شهروند لبنانی که اقامت دائم آمریکا را هم دارد منتشر کرده است.

nazar-zaka

نزار زکا آبان‌ ماه سال ۹۴ و در جریان سفری برای حضور در یک کنفرانس مرتبط با فن‌آوری اطلاعات، به دعوت دولت ایران به تهران رفته بود.

سپاه پاسداران او را به اتهام تلاش برای نفوذ و اقدام به جاسوسی دستگیر کرد. چندی بعد مشخص شد که او در تلاش بوده تا بازار تولید نرم‌افزار در ایران را به بازار جهانی وصل کند.

برخی رسانه‌های داخلی اتهام این فرد بازداشت‌شده دو تابعیتی را «جاسوسی و ارتباط با دولت آمریکا» اعلام کرده بودند.

دوستان و نزدیکان نزار زکا به اسوشیتد پرس گفته‌اند که یکی از شعبه‌های دادگاه انقلاب به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی این حکم را صادر کرده است.

برخی فعالان مدنی و رسانه‌ای حکم صادر شده برای نزار زکا و انتشار خبر آن را با سفر حسن روحانی به نیویورک برای شرکت در اجلاس سران کشورهای عضو سازمان ملل متحد مرتبط دانسته‌اند.

رضا حقیقت‌نژاد، روزنامه‌نگار مقیم ترکیه در توییتر خود نوشته است: «ره توشه قوه قضاییه به حسن #روحانی برای سفر به آمریکا: نزار ذکا، شهروند لبنانی به ۱۰ سال زندان و ۴.۲میلیون دلار جریمه نقدی محکوم شد.»


در همین زمینه

رکوردشکنی در بازداشت دو تابعیتی‌ها: یک ایرانی‌آمریکایی دیگر بازداشت شد

Share