Share

سکینه محمدی آشتیانی، زن زندانی محکوم به سنگسار و سجاد قادرزاده، پسر وی که به تازگی از زندان آزاد شده، رو شنبه در نشست خبری که از سوی مقامات قضایی ایران ترتیب داده شده بود، با خبرنگاران خارجی گفت‌وگو کردند.

 

به گزارش خبرگزاری‌های بین‌المللی، سکینه محمدی آشتیانی که از زندان به یک مسافرخانه متعلق به سازمان‌های دولتی منتقل شده بود، گفت که در زندان شکنجه نشده است و اخبار منتشر شده در این زمینه را «شایعه» دانست.

 

وی که با دریافت یک مرخصی کوتاه موفق به دیدار فرزندانش شده بود، در این نشست خبری گفت که تمام مصاحبه‌ای که تا به حال انجام داده «داوطلبانه» بوده و کسی وی را «مجبور» نکرده است.

 

این زن محکوم به سنگسار پیش از این با حضور در مقابل دوربین تلویزیون دولتی ایران اعترافاتی علیه خود کرده بود.

 

سجاد قادرزاده نیز که دوازدهم دسامبر سال ۲۰۱۰با قرار وثیقه‌ای معادل ۴۰ هزار دلار ا زندان تبریز آزاد شده است، خواستار لغو حکم سنگسار مادرش شد و گفت: «: «فکر می‌کردم اگر موضوع پرمناقشه شود مادرم آزاد می‌شود اما چنین نشد.»

 

وی با بیان اینکه دو شهروند آلمانی که قصد مصاحبه با وی داشتند را از طریق جستجوی اینترنتی و ارتباط گرفتن با مینا احدی، مسئول کمپین ضد سنگسار ساکن آلمان پیدا کرده، گفت که مینا احدی او را به محمد مصطفایی، وکیل مادرش معرفی کرده است.

 

سجاد قادرزاده در این نشست خبری بار دیگر محمد مصطفایی و جاوید هوتن کیان، وکلای پرونده سکینه آشتیانی و دو «خبرنگار» آلمانی را مسئول «وخامت بیشتر» پرونده مادرش دانست و ادعا کرد که محمد مصطفایی پس از گرفتن دو میلیون تومان پول از آن‌ها، بدون دیدن سکینه آشتیانی ازایران فرار کرد.

 

وی می‌گوید که محمد مصطفایی برای گرفتن پناهندگی از کشورهای خارجی از پرونده مادرش استفاده کرده است.

 

این اتهامات پیش از این نیز در تلوزیون دولتی ایران و برخی رسانه‌های نزدیک به دولت مطرح شده بود.

 

محمد مصطفایی سال گذشته به دنبال دستگیری همسر و برادر همسرش و احضار به دادگاه از کشور خارج شد و در کشور نروژ اقامت دارد.

 

سجاد قادرزاده مهر ماه سال جاری به هنگام مصاحبه با ذو «خبرنگار» آلمانی در تبریز بازداشت شد.

 

نیروهای امنیتی وی را به همره دو شهروند آلمانی و جاوید هوتن کیان، وکیل دیگراین پرونده به زندان منتقل کرده بودند. جاوید هوتن کیان ازآن زمان تا کنون در زندان است.

 

 سکینه محمدی آشتیانی، از سوی مقامات قضایی ایران به سنگسار متهم شده است. در چند ماه گذشته خبر احتمال سنگسار وی واکنش‌های بین‌المللی بسیاری را در پی داشته و کمپین‌های گسترده‌ای برای توقف این حکم تشکیل شده است.

 

 

Share