Share

  مصطفی برزگر گنجی، دادستان عمومی و انقلاب قم روز گذشته، شنبه ۱۱ دی ماه از اعدام هشت نفر در زندان مرکزی قم خبر داد. 

 

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا)، وی گفت که این هشت نفر هفته گذشته به اتهام «قاچاق مواد مخدر» در زندان مرکزی قم اعدام شدند. 

 

این مقام قضایی به خبرنگاران گفت که این افراد از «قاچاقچیان باسابقه» بودند و هرکدام دوبار تقاضای عفو کرده بودند که این تقاضا‌ها به تایید نرسیدند. 

 

دادستان قم همچنین از صدور حکم اعدام برای ۱۶ نفر دیگر از «قاچاقچیان مواد مخدر در قم» خبر داد و گفت که حکام اعدام این افراد از سوی دادستان کل کشور تایید شده است. 

 

به گفته وی: «این قاچاچیان مواد مخدر نیز هرکدام، یک بار تقاضای عفو کرده‌اند که تقاضای آن‌ها به تایید نرسیده و اگر یک بار دیگر نیز تقاضای عفو آن‌ها به تایید نرسد، به زودی، احکام این افراد نیز اجرا شده و به دارآویخته خواهند شد.» 

 

این مقام قضایی در ادامه گفت مردی که در سال ۱۳۸۸ اقدام به اسیدپاشی کرده و منجر به از دست رفتن بینایی یک مرد دیگر شده، به زودی قصاص خواهد شد و مجازات وی «قضای هر دو چشم، ۱۲۰ میلیون تومان دیه، شلاق و ۱۰ سال حبس» در نظر گرفته شده است. 

 

به گفته وی، حکم قصاص چشمان این مرد به زودی توسط واحد اجرای احکام قم، اجرا می‌شود. 

 

خبر اعدام این افراد در قم در حالی منتشر می‌شود که روز گذشته نیز چهار نفر در زندان زاهدان به اتهام «افساد فی‌الارض و محاربه با خدا و رسول خدا» اعدام شدند. 

 

این افراد از سوی مقامات قضایی ایران به «آدم‌ربایی مسلحانه، ایجاد ترس و وحشت و قتل چند شهروند» متهم شده بودند. 

 

جمهوری اسلامی ایران در روزهای گذشته دو فعال سیاسی را نیز در زندان اوین تهران اعدام کرده است.ایران پس از چین بالا‌ترین آمار اعدام را در جهان دارد و بنا بر گزارش سالانه عفو بین‌الملل دست کم ۳۸۸ نفر در سال ۲۰۰۹ در ایران اعدام شده‌اند.

 

Share